Drukuj Powrót do artykułu

Abp Sawa: do budowania jedności potrzeba nam nawrócenia

23 stycznia 2019 | 14:13 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Do budowania jedności potrzeba wytrwałości, cierpliwości, a nade wszystko pokory. Potrzeba naszego nawrócenia – podkreślił abp Sawa. W prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze odbyło się nabożeństwa ekumeniczne. Na wspólnej modlitwie o jedność chrześcijan zgromadzili się przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła katolickiego.

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podkreślił, że jedynym źródłem jedności jest Bóg. – Człowiek uduchowiony nie zna niesprawiedliwości, pogardy, czy zniechęcenia wobec drugiego. Przemawia bowiem przez Ducha Świętego i w Duchu Świętym. Tego właśnie potrzebuje obecny zsekularyzowany, pełen pogardy i niezrozumienia świat – powiedział abp Sawa, nawiązując do ostatnich wydarzeń społeczno-politycznych w kraju.

Przywołując słowa św. Serafina z Sarowa „Zdobywaj Ducha Świętego a wokół ciebie zbawi się wielu” prawosławny duchowny zaapelował do wyznawców Chrystusa o głębokie nawrócenie serc. – Imię Jezusa zmusza nas do szukania jedności, sprawiedliwości, wzajemnego zrozumienia i pokory. Jest również źródłem życiodajnej wody dla współczesnego człowieka. Za radą św. Ignacego uciekajmy zatem od rozłamu, który jest początkiem wszelkiego zła i troszczymy się o ducha pokory – zachęcał abp Sawa.

Przyznał, że jest dziś wielu ochrzczonych, natomiast mało odrodzonych w Chrystusie. – Chrześcijanami nazywają się często ludzie nie związani ani miłością, ani nadzieją, ani wiarą z Jezusem – ubolewał zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Zwrócił uwagę, że „Bogoludzki organizm jakim jest Kościół jest niepodzielony w swoich świętych i pokutujących grzesznikach”. – Moc świętych i krew męczenników zawsze jest posiewem nowego wzrostu uczniów Chrystusa i nowego dobra w świecie – podsumował abp Sawa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.