Abp Schick apeluje o dialog i pokój między Niemcami i Polską
13 czerwca 2021 | 05:00 | tom (KAI) | Polanów Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick wezwał do dialogu, pojednania i pokoju między Niemcami i Polską w opartej na solidarności zjednoczonej Europie podczas pielgrzymki na Świętą Górę Polanowską na Pomorzu Zachodnim.
Podczas Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Bramy Niebios na Górze Polanowskiej abp Schick nawiązał do swojego poprzednika, świętego biskupa Ottona z Bambergu, który już w XII wieku jako apostoł Pomorza zwracał uwagę na znaczenie pokojowego współistnienia Polski i Niemiec. „Czcijmy go i dziękujmy za jego życie i działalność w Kościele i w społeczeństwie. Prośmy go, aby umacniał nasze ludy i narody w wierze w dobrego pasterza Jezusa Chrystusa, który jest wzorem troski o jedność wszystkich ludzi i wychowawcą do solidarności i pokoju” – powiedział abp Schick.
Przypomniał, że św. Otto dwukrotnie podróżował z Bambergu na Pomorze, aby tam głosić Ewangelię i chrzcić, zakładać diecezje i parafie, nieść wiarę, promować jedność i pokój oraz zapobiegać wojnom. „Był biskupem i misjonarzem wzorującym się na Jezusie Chrystusie” – powiedział abp Schick.
Zwrócił uwagę, że święty biskup był przekonany, że dzięki wierze w Jezusa Chrystusa ludzie osiągną ziemski dobrobyt i wieczne zbawienie. Odrzucał przymusowe nawrócenia i prowadził ludzi do Jezusa Chrystusa swoim przykładem i głoszeniem Ewangelii. „Św. Otton jest tak samo ważny dla Kościoła w XXI wieku, jak za swojego życia” – zaznaczył abp Schick, który od 2010 roku jest honorowym obywatelem Polanowa położonego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W 2010 roku abp Schick przywiózł do Polanowa relikwie św. Ottona.
Abp Schick jest współprzewodniczącym grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski. Jest również współprzewodniczącym Rady Fundacji Maksymiliana Kolbego. Od czasów studenckich angażuje się w dialog i proces polsko-niemieckiego pojednania.
Św. Otton z Bambergu (ok. 1060-1139), niemiecki biskup i misjonarz, prowadził działalność misyjną na ziemiach polskich przez kilkanaście lat. Działalność ewangelizacyjną na Pomorzu Zachodnim prowadził w latach 1124-28 na prośbę Bolesława Krzywoustego, a następnie księcia pomorskiego Warcisława I. Nie tylko chrzcił mieszkańców, ale także położył podwaliny pod organizację miejscowego Kościoła; pośredniczył też w ponownym uzyskaniu zwierzchnictwa Polski nad tymi ziemiami.
Święta Góra Polanowska znajduje się na wysokości 158 m n.p.m. w odległości 30 km od Koszalina i 45 km od Darłowa. W czasach pogańskich zbierała się tu miejscowa ludność w celach kultowych, by czcić pogańskie bóstwa. Od przyjęcia na tych terenach chrztu w XII wieku na Górze Polanowskiej zaczęło skupiać się życie chrześcijańskie. Miejscem opiekowali się cystersi, którzy dotarli tu z Pelplina. W XIV wieku wybudowali na szczycie kaplicę z obrazem Matki Boskiej.
Słynący cudami wizerunek oraz uzdrawiające właściwości wody ze źródła na zboczu góry sprowadzały tu setki pielgrzymów. Sanktuarium maryjne zlikwidowano pod koniec XVI wieku. Kaplica została rozebrana, a mnichów wygnano. W latach 70. wznowiono pielgrzymowanie na Świętą Górę. Kamień pod budowę pustelni na jej szczycie poświęcił 6 czerwca 1999 roku w Pelplinie Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.