Abp Scicluna: Kuria Rzymska musi się zmienić
05 grudnia 2024 | 00:01 | tom | Nowy Jork/Mdina Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup Malty Charles J. Scicluna i bliski współpracownik papieża Franciszka wezwał do nowego stylu przywództwa w Kurii Rzymskiej. „Musimy stworzyć kulturę przejrzystości i odpowiedzialności na wszystkich poziomach”, powiedział abp Scicluna jezuickiemu magazynowi »America« .
„Po Synodzie Biskupów Kuria nie może już mówić: `Prawo zostało ustanowione tutaj i musi być przestrzegane tam`”, powiedział abp Scicluna. Ma on nadzieję na nowe, bardziej inkluzywne podejście. „Prawa powinny być nie tylko ustanawiane w Watykanie, ale także przestrzegane i modyfikowane w dialogu z Kościołem powszechnym. Na przykład publikacja dokumentu watykańskiego musi być w przyszłości poprzedzona przejrzystym procesem konsultacji. Każde inne podejście byłoby sprzeczne z etosem synodalności”, powiedział arcybiskup Malty.
Tośka Szewczyk po spotkaniu z biskupami: ten cud spotkania niech służy budowaniu Kościoła bardziej Jezusowego
Abp Scicluna pochwalił dokument końcowy Synodu Biskupów. Szczególnie spodobało mu się wezwanie do wprowadzenia wiążących mechanizmów odpowiedzialności i kontroli w Kościele. „Podobała mi się koncepcja listów kontrolnych” – stwierdził i dodał: „Ideały i wytyczne są bezcelowe, jeśli nie ma systemu, który pozwala na ich kontrolę”. Według abp Scicluny, praca i styl przywództwa biskupów powinny być również oceniane w sposób wiążący – w ramach regularnych wizyt ad limina – za pomocą list kontrolnych.
Dialog duchowy nie zawsze pomocny
Abp Scicluna ostrzegł przed stosowaniem metod dialogu duchowego Synodu Biskupów – naprzemiennego mówienia i medytacji bez bezpośredniej dyskusji – wszędzie w Kościele. „Jeśli na przykład mam do czynienia z ekspertami finansowymi w celu przeprowadzenia audytu archidiecezji Malty, nie muszę prowadzić z nimi dialogu duchowego. Chodzi raczej o jasne słowo” – stwierdził.
65-letni arcybiskup Charles Scicluna i ekspert prawny jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Malty oraz sekretarzem pomocniczym w watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary. Jest w niej odpowiedzialny za zajmowanie się przypadkami przestępstw seksualnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.