Drukuj Powrót do artykułu

Abp Skworc: Chrystus Zbawiciel świata jest darem bezcennym

25 grudnia 2017 | 07:29 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Pasterce w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. W homilii zwrócił uwagę na bezcenny dar miłości Ojca, którym jest Jezus Chrystus.

Abp Skworc, odnosząc się do wiadomości o aukcji obrazu „Salvator mundi” Leonarda da Vinci, zauważył, że „Jezus Chrystus – Zbawiciel świata – jest darem bezcennym”. – Nowonarodzony to dar miłości Ojca! Jako Bóg-Człowiek wkracza do naszego świata, w którym tkwimy bardzo głęboko i po ludzku go przeżywamy, wszak jesteśmy z prochu tej ziemi i ta ziemia jest nam bliska – mówił metropolita katowicki.

Hierarcha odnosząc się do tego, że „nosimy w sobie bliskość ziemi” zauważył, że w tę „naszą ludzką, ograniczającą do ziemi rzeczywistość wkracza ponownie nie jakieś ludzkie wyobrażenie, obraz, ale osobowa Boża miłość”. Zwrócił uwagę, że Bóg udzielając się i dając swojego Syna „zbawia człowieka i ukazuje zupełnie nowy wymiar ludzkiego życia”, który polega na perspektywie „wiecznej szczęśliwości w domu Ojca w niebie”.

Metropolita górnośląski podkreślił, że najgłębszym sensem Bożego Narodzenia, a zarazem motywem naszej radości jest Dobra Nowina. – Rzadko dziś uderzamy w struny radości. Uwikłani w trudne sprawy, egzystencjalne lęki, niepokój; zanurzeni w to, co materialne, czujemy się pozbawieni motywów wewnętrznej radości; pozbawieni pokoju, nadziei, perspektyw. Pożerają je doczesne troski i lęki. Tym bardziej więc trzeba przyjąć ten szczególny motyw do radości, jakim jest Boże Narodzenie – mówił abp Skworc.

Hierarcha zauważył także, iż „z radością z powodu narodzenia się Jezusa winna łączyć się nasza odpowiedzialność za drugiego człowieka, przede wszystkim zaś za człowieka bezbronnego i słabego niczym dziecko”.

Witając zgromadzonych na Eucharystii wiernych ks. Łukasz Gaweł, proboszcz katowickiej parafii katedralnej zauważył, że wydarzenia, które świętujemy „to prawdziwie radosna nowina”. – Przedwieczne Słowo, Logos, za sprawą Ducha Świętego ciałem się stało w łonie Maryi Dziewicy i zamieszkało wśród nas. Wszechmocny Bóg przyjął ludzką naturę. Przyszedł zapowiadany przez proroków, od wieków wyczekiwany, Mesjasz Pan – mówił.

Metropolita górnośląski tradycyjnie przewodniczył Mszy św. o północy w katowickiej katedrze. Również pomocniczy biskupi katowiccy odprawiali „Msze św. pasterskie”. Bp Marek Szkudło sprawował Eucharystię w budującym się kościele w Rybniku-Niedobczycach, natomiast bp Adam Wodarczyk przewodniczył liturgii w bazylice św. Ludwika w Katowicach-Panewnikach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.