Abp Skworc do dziekanów: Eucharystia jest centrum życia Kościoła
23 października 2019 | 18:28 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Zagadnień duszpasterskich oraz rozstrzygnięć praktycznych związanych z instytucjami archidiecezjalnymi dotyczyło spotkanie księży dziekanów archidiecezji katowickiej, któremu przewodniczył abp Wiktor Skworc.
Metropolita katowicki w krótkim wprowadzeniu przedstawił dziekanom zarys programu duszpasterskiego na najbliższe trzy lata. – W centrum stawiamy Eucharystię (…). Posługujemy się metodologią papieża Benedykta XVI. Chcemy skupić się wokół Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, tajemnicy celebrowanej oraz tajemnicy posłania i świętowania – mówił.
Podkreślił, że program duszpasterski Kościoła w Polsce powstaje we współpracy z dyrektorami wydziałów duszpasterskich poszczególnych polskich diecezji i jest on poważnym wyzwaniem, które należy aplikować nie tylko wiernym, ale również sobie.
Nawiązując do niedziel wolnych od handlu, zauważył potrzebę weryfikacji godzin sprawowania Eucharystii. – Nasi wierni często wyjeżdżają na weekend. Warto w związku z tym przemyśleć porządek Mszy św. w niedzielę, żeby lepiej go dostosować do potrzeb duszpasterskich – powiedział.
Na spotkaniu głos zabrał także ks. Roman Chromy – dyrektor wydziału duszpasterskiego katowickiej kurii – który zachęcał do tego, by włączać wiernych świeckich w programowanie duszpasterstwa. Podkreślał, że zaangażowanie świeckich w pomoc podczas Mszy św. ma niezwykłe znaczenie, gdyż to właśnie Eucharystia jest kluczem do budowania wspólnoty.
Z kolei ceremoniarz archidiecezjalny – ks. dr Grzegorz Śmieciński – podkreślił w swoim wystąpieniu, że trzyletni program duszpasterski nt. Eucharystii zachęca nas do większego zaangażowania się w celebrację Eucharystii. – Trzeba nam wrócić do fundamentów, by przypomnieć sobie i innym istotne elementy liturgii, by gorliwie i pobożnie celebrować misteria naszej wiary – mówił.
Na wyzwania, jakie stawia przed wiernymi liturgia zwrócił także uwagę abp Wiktor Skworc. – Pielęgnujmy części stałe po łacinie. W Polsce zapomnieliśmy o łacinie. Warto uczyć przynajmniej części stałych w języku Kościoła – powiedział. Podkreślił również konieczność udziału wiernych w liturgii słowa. – Dążmy do tego, by w naszych kościołach czytały osoby dorosłe – stwierdził.
Podczas spotkania księża dziekani mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą Księgarni świętego Jacka. – Naszym zadaniem jest ukazywanie dziedzictwa wiary i misji ewangelizacyjnej Kościoła w kontekście współczesnych potrzeb. Chcemy robić to na miarę XXI w. – powiedział dk. Tadeusz Cieślik, który od kilku miesięcy kieruje wspomnianą instytucją.
Podczas spotkania poruszano również bieżące sprawy materialne archidiecezji. Rozmawiano na temat koniecznych remontów prowadzonych w domach rekolekcyjnych oraz o większym zaangażowaniu duchownych w pomoc bratnią, dzięki której wsparcie otrzymują księża emeryci.
Abp Skworc mówił także o powołanej na ostatnim zebraniu plenarnym KEP Fundacji św. Józefa, której celem i zadaniem będzie wspomaganie istniejących inicjatyw i podejmowanie nowych działań na rzecz różnorakiej pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne.
Spotkania księży dziekanów odbywają się kilka razu w roku. Ich zadaniem jest zapoznanie się z bieżącymi działaniami duszpasterskimi podejmowanymi w archidiecezji. Są one również okazją do wymiany doświadczeń oraz omówienia aktualnych tematów związanych z funkcjonowaniem lokalnego Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.