Abp Skworc do kapłanów: Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji
05 lutego 2020 | 10:10 | ks.tw | Katowice Ⓒ Ⓟ
– Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych – powiedział abp Wiktor Skworc na spotkaniu katowickiej kurii, na którym oprócz metropolity katowickiego obecni byli bp Marek Szkudło, odpowiedzialny za formację kapłanów oraz ojcowie duchowni poszczególnych dekanatów archidiecezji.
Centralnym punktem spotkania była konferencja abp. Skworca nawiązująca do trwającego w Kościele programu duszpasterskiego na temat Eucharystii.
W swoim wystąpieniu abp Skworc zostawił szereg konkretnych wskazówek dotyczących ukierunkowania duszpasterstwa parafialnego, jak i samej duchowości kapłańskiej w oparciu o treści programu o Eucharystii. – Program duszpasterski to konkretna propozycja formacji zarówno dla świeckich, jak i duchownych – zauważył kapłan.
Abp Skworc prosił ojców duchownych, aby przypominali kapłanom o konieczności nieustannej troski o sacrum sprawowanych Mszy św. – Dopuszczamy się nieraz banalizacji ofiary Mszy św. A przecież Eucharystia to jest ofiara Jezusa Chrystusa – w wieczerniku i na Golgocie – przypomniał metropolita katowicki.
W tym kontekście zachęcił do studiowania norm Wprowadzenia Ogólnego do Mszału Rzymskiego. – Zachęcam was ojcowie duchowni do lektury Wprowadzenia, aby owocami tej lektury dzielić się z kapłanami w czasie dekanalnych spotkań. – powiedział.
Podkreślił konieczność otwierania kościołów w ciągu dnia, a także stworzenia wiernym możliwości adorowania Najświętszego Sakramentu. – Adoracja Najświętszego Sakramentu powinna być połączona ze stworzeniem okazji do sakramentu pokuty i pojednania zarówno na poziomie parafialnym, jak i w dekanacie, w ramach tzw. stałego konfesjonału – podkreślił arcybiskup.
Nawiązując do zaleceń II Synodu archidiecezji katowickiej przypomniał o konieczności formacji liturgicznej wiernych. Mówił m.in. o ujednoliceniu znaków i postaw liturgicznych; powołaniu zespołu liturgicznego w każdej parafii; praktyce regularnej adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy przez duchownych i wiernych świeckich; wprowadzeniu w niedzielę i w dni powszednie celebracji Eucharystii ze szczególnym udziałem dzieci, ich rodzin i wychowawców; częstym udzielaniu Komunii świętej pod dwiema postaciami w czasie Mszy świętej; skoordynowaniu posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. szczególnie wobec osób chorych i seniorów.
Metropolita katowicki zwrócił także uwagę na konieczność opracowania w ramach dekanatów właściwego planu odprawiania niedzielnych i świątecznych Mszy św. – Należy uwzględnić rytm życia i wypoczynku wiernych, nie wykluczając celebracji Eucharystii niedzielnej w godzinach późnowieczornych, nawet w parafiach o charakterze wiejskim – podkreślił abp Skworc.
Dekanalni ojcowie duchowni wybierani są przez kapłanów danego dekanatu i zatwierdzani przez arcybiskupa. Ich zadaniem jest troska o formację duchową prezbiterium w ramach kapłańskiej formacji stałej. Raz w roku spotykają się na wspólnym dniu skupienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.