Abp Skworc do księży: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię
21 lutego 2015 | 20:46 | hy Ⓒ Ⓟ
– Nawrócenie zakorzenione jest w łasce chrztu świętego, owocuje posłuszeństwem wiary i przyjęciem sakramentu pokuty i pojednania, którego jesteśmy szafarzami – mówił abp Wiktor Skworc 21 lutego do uczestników wielkopostnego dnia skupienia dla księży, który odbył się w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach.
Było to pierwsze z trzech kapłańskich spotkań podczas tegorocznego Wielkiego Postu. Drugie odbędzie się w poniedziałek 23 lutego w Tychach, a trzecie zaplanowano na sobotę 28 lutego w Rybniku.
Tematem tegorocznych wielkopostnych dni skupienia księży jest sakrament pokuty. Metropolita katowicki przypomniał im wskazania św. Jana Pawła II o potrzebie nieustannego odnawiania świadomości wśród kapłanów, że stanowią oni jedynie narzędzia w ręku Pana, a nie są sprawcami nieskończonego miłosierdzia Boga oraz że przeogromna moc odpuszczania grzechów nie jest z nich, tylko stanowi dar Bożej łaski. – Jako spowiednicy nie możemy zapominać, że źródłem mocy przebaczania jest nasz Pan Ukrzyżowany i Zmartwychwstały, stający na ludzkich drogach – przypomniał abp Skworc.
Metropolita katowicki mówił też o specjalnych modlitwach przed i po udzielaniu sakramentu pokuty, które księża otrzymali w zeszłym roku: – Niech taka modlitwa uświadomi potrzebę pokory, cierpliwości i współczucia wobec penitentów – zachęcał.
Abp Skworc poprosił księży o pomoc w przygotowaniach do zbliżającego się stulecia archidiecezji i o modlitwę w tej intencji. Zaapelował też, by księża w Wielkim Poście modlili się za siebie nawzajem. – Módlmy się wspólnie na naszych probostwach, uczyńmy poważny rachunek sumienia – prosił. Mówiąc o rachunku sumienia abp Skworc podsunął kapłanom jako lekturę przemówienie papieża Franciszka wygłoszone z okazji Bożego Narodzenia. – Ojciec Święty wymienił 15 chorób, które zdiagnozował: od zarozumiałości, do czucia się niezastąpionym, od duchowego Alzheimera, po dążenie do gromadzenia pieniędzy i władzy, od zamkniętych kręgów, po zyski doczesne i terroryzm plotek – przytoczył.
Księża uczestniczyli następnie w nabożeństwie pokutnym, podczas którego ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosił konferencję pt. „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają”.
Ks. dr hab. Bartoszek swoje wystąpienie podzielił na dwie części. Pierwsza część poświęcona była kapłańskiemu nawróceniu. Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ mówił o odczuwaniu kapłaństwa w różnych etapach powołania, o kapłańskich wzlotach i upadkach oraz o niewiarygodnym miłosierdziu Jezusa czekającego na każdego.
Nie zabrakło słów o potrzebie częstego zaglądania w głąb swej duszy w celu rozeznawania swych czynów i naprawiania popełnionych błędów. Kapłani usłyszeli o „faryzejskim sumieniu”, które również ich może dotyczyć: – Faryzejskie sumienie, które widzi źdźbło w oku brata, a z własnego belki nie usunie. Faryzejskie sumienie, które innym nakłada ciężary, a sam nawet palcem nie kiwnie. Faryzejskie sumienie, które jest tak doskonałe, że nie potrzebuje zbawienia Jezusa Chrystusa – wyjaśniał ks. Bartoszek.
Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ przypomniał też o „nowym narodzeniu” jakie dokonuje się poprzez sakrament chrztu i kapłaństwa, o „przyobleczeniu się w Jezusa Chrystusa”, którego symbolizuje kapłańska alba.
Druga część konferencji dotyczyła duszpasterstwa związanego z sakramentem pokuty i pojednania. Dziekan WTL UŚ wspomniał o formach pojednania penitenta z Bogiem, o udzielaniu pomocy duchowej, gdy rozgrzeszenie nie jest możliwe. Ks. Bartoszek zachęcał księży do szerszego spojrzenia na rekolekcje organizowane dla młodzieży i dzieci, wskazując możliwości pogłębiania wiary dzięki dobrze przeprowadzonym, ciekawym duchowo rekolekcjom.
Po wysłuchaniu konferencji kapłani uczestniczyli w nabożeństwie przed Najświętszym Sakramentem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.