Drukuj Powrót do artykułu

Abp Skworc: Kapłan uświęca się przez sprawowanie sakramentów

12 sierpnia 2018 | 16:05 | ks.sk | Piekary Ⓒ Ⓟ

Sprawa kapłańskiej duchowości, służebny charakter urzędu proboszcza, zadania wypływające z posługi nauczania, uświęcania, pasterzowania, jak również kwestie związane z gospodarowaniem dobrami parafii były tematem homilii metropolity katowickiego podczas wprowadzania na urząd proboszcza piekarskiej bazyliki ks. Krzysztofa Fulka.

Metropolita katowicki podkreślał, że w czasie Eucharystii „modlimy się za nowego Księdza Proboszcza, aby znalazł w tej wspólnocie parafialnej wielu współpracowników, którzy razem z nim będą budowali Kościół żywy”.

Podczas homilii metropolita katowicki podkreślił, że podstawową sprawą w podejmowaniu i wypełnianiu powierzonych proboszczowi zadań jest „sprawa kapłańskiej duchowości”. Zauważył, że „kapłaństwo jest powołaniem do szczególnej służby człowiekowi na wzór Chrystusa”. – Kiedy wskazujemy na duchowość kapłana diecezjalnego, to trzeba też ukazać dwie płaszczyzny jego szczególnego uświęcania, duchowości: (…) sprawowanie Sakramentów (…) i osobista modlitwa brewiarzowa – mówił.

– Konieczna jest znajomość parafii/parafian, co rodzi się z wychodzenia ku człowiekowi. Duszpasterstwo statyczne dziś nie wystarcza. Trzeba wychodzi – jak tego chce papież Franciszek – na peryferie; aby poczuć „zapach” owiec; aby potem im towarzyszyć a zagubione przyprowadzić do owczarni – powiedział.

Metropolita katowicki odnosząc się do Kodeksu Prawa Kanonicznego pojął także tematykę zarządzania dobranymi materialnymi parafii. Przypomniał, że proboszcz ma tutaj być „dobrym gospodarzem”. – Dobry gospodarz odnosi się z pietyzmu do tego, co w parafii zostanie, szczególnie w zakresie wystroju wnętrza kościoła. Dobry gospodarz szuka dobrej rady i dobrych współpracowników – mówił abp Skworc.

Na zakończenie Eucharystii metropolita katowicki przekazał ks. Fulkowi klucze do bazyliki oraz mucet, który przysługuje kustoszowi bazyliki i może go używać podczas większych uroczystości oraz, gdy reprezentuje bazylikę.

Przedstawiciele parafian wręczyli natomiast nowemu proboszczowi świecę. – Niech będzie ona symbolicznym wyrazem gotowości podążania za Chrystusem, którym będziesz nas karmił – mówili.

Słowa wdzięczności popłynęły także pod adresem proboszcza Nieszporka przechodzącego na emeryturę. – Dziękujemy, że z tak ogromnym zaangażowaniem starałeś się o upiększanie tego miejsca. Niech Bóg Ci to wszystko wynagrodzi oraz błogosławi na dzieło dalszego budowania centrum duchowości maryjnej – dodała przedstawicielka Rady Parafialnej.

– Mam świadomość świętości miejsca, w którym się znajduję. Miejsca w którym niebo dotknęło ziemię w cudownym obrazie Panienki Piekarskiej – mówił na koniec Eucharystii ks. Krzysztof Fulek.

– Otrzymałeś klucz do bazyliki, niech więc Chrystus prowadzi, abyś odkrywał klucz do wszystkich parafian. Otrzymałeś mucet, znak proboszcza bazyliki, pamiętaj jednak, że najważniejsza jest szata Chrystusa, niech ona Ci przyświeca podczas pełnienia tej posługi – dodał.

Przed błogosławieństwem metropolita katowicki zaprezentował i pobłogosławił złotą różę, którą w niedzielę oficjalnie kobiety podarują Matce Bożej.

Ks. Krzysztof Fulek objął urząd proboszcza 29 lipca. Dzisiaj metropolita katowicki wprowadził go kanonicznie w pełnienie tej posługi. Zastąpił on na tym urzędzie ks. Władysława Nieszporka, który przez ostatnie 20 lat pasterzował piekarskiej parafii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.