Abp Skworc: kapłańska droga ma być pokornym wędrowaniem za Mistrzem
12 maja 2012 | 22:42 | ksas Ⓒ Ⓟ
Niech wasza kapłańska droga z Chrystusem będzie pokornym wędrowaniem za Mistrzem, naśladowaniem Go, wypełnianiem powierzonej wam misji – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do 24 neoprezbiterów, którym w sobotę udzielił święceń kapłańskich. W uroczystości w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach uczestniczyli arcybiskup senior Damian Zimoń oraz biskup pomocniczy Józef Kupny.
Nawiązując do odczytanego w czasie liturgii fragmentu Ewangelii metropolita katowicki stwierdził, że nienawiść świata względem synów Bożych jest nie tylko groźnym pojęciem, ale konkretną postawą odrzucenia i wzgardzenia, prześladowania aż do zadania śmierci.
„Chrześcijanie ciągle giną za wyznawaną wiarę, wśród nich niemało duchownych, tych z misyjnego frontu i nie tylko. Należymy do rodziny Kościoła prześladowanego, bo nie jesteśmy ze świata, a ten wpierw znienawidził naszego Pana” – powiedział abp Skworc. Podkreślił, że Chrystus wybrał nas sobie ze świata w chwili chrztu.
Kaznodzieja wskazał, że bolesnej prawdy o nienawiści do Jezusa i prześladowaniach doświadczamy także w Europie, która coraz bardziej pogrąża się w fałszywie pojętej tolerancji, w poprawności politycznej odrzucającej wiarę w Chrystusa, chrześcijańskie zręby cywilizacji zachodniej, a przede wszystkim ludzi wierzących, zwłaszcza tych, którzy ujawniają religijne motywy swego działania. „Z tym łączy się odrzucenie prawa naturalnego i Bożego, zanegowanie wartości ludzkiego życia i godności każdego człowieka” – zaznaczył abp Skworc.
Zwracając się do mających przyjąć święcenia metropolita katowicki powiedział, że opis sytuacji dokonany na podstawie widocznych znaków czasu, nie czyni nas pesymistami. „Bóg daje wam niezwykłą moc zwyciężania świata, bo idzie z wami, od dziś w sakramencie kapłaństwa pójdzie jeszcze mocniej i głębiej”.
Metropolita katowicki stwierdził, że współcześnie jest czas duszpasterstwa na kolanach. „Dziś na nowo trzeba zauważyć i docenić w dziele ewangelizacji środki ubogie, które stosował sam Pan i Nauczyciel. Nimi dokonał zbawienia świata” – powiedział. Przypomniał, że należy do nich szeroko pojęty post, dobrowolna rezygnacja z natrętnej oferty przemysłu konsumpcji i konsekwentne posłuszeństwo Kościołowi i jego pasterzom.
Abp Skworc zwrócił uwagę, że niwą, na którą zostają posłani nowo wyświęcani, jest cały świat, „ten bliski, diecezjalny, ale i daleki misyjny”. Przestrzeń ich działania tworzą środowiska, gdzie brakuje pokarmu nadziei i eucharystycznego Chleba, areopagi świata, wielkomiejskie dżungle i blokowiska, zapuszczone i zapomniane familoki, oraz umęczone i nieraz samotne przestrzenie zarobkowych emigracji.
„Według najnowszych danych 20 milionów liczy wielka rzesza Polaków za granicą, tak obficie wzmocniona przez ponowną wielką emigrację z III Rzeczypospolitej. Cała ta rzesza młodych – także naszych diecezjan – która szukając na obczyźnie pracy i godnego życia, może tam zagubić Boga i poczucie sensu życia. Dlatego woła ona do Kościoła w Polsce, do duchownych, do każdego z nas: „Przepraw się i pomóż nam!”” – mówił metropolita katowicki.
Podkreślił, że „przeprawić się” oznacza pozostawić wszystko na brzegu, opuścić sam brzeg i pójść w nieznane, pozostawić swoich rodziców, krewnych i przyjaciół. „Czy jesteście do tego zdolni?” – pytał przyjmujących święcenia.
Bp Skworc przywołał też niedawne słowa Benedykta XVI, który przestrzegał kapłanów przed traktowaniem Kościoła jako trampoliny do kariery, posługiwania się nim, zamiast służenia mu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.