Drukuj Powrót do artykułu

Abp Skworc: Kościół jest tam, gdzie Eucharystia

30 marca 2018 | 10:34 | ks.sk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej metropolita katowicki przypomniał słowa i czyny Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy. Mówił, że Kościół jest wspólnotą eucharystyczną.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej przypomniał zebranym w katowickiej katedrze, że „słowa i czyny Jezusa Chrystusa są orędziem, są głoszeniem Dobrej Nowiny, której jako Kościół, jesteśmy adresatami, spadkobiercami i głosicielami”.

– Kościół jest tam, gdzie żywe staje się to wszystko, co Chrystus uczynił przy ostatniej wieczerzy. Ostatnia Wieczerza jest źródłem Kościoła, bo Kościół jest w gruncie rzeczy niczym innym jak wspólnotą eucharystyczną, wspólnotą eucharystycznego stołu – mówił podczas homilii.

Abp Skworc podkreślał w homilii, że „siła Kościoła płynie ostatecznie z Eucharystii”. – Kościół jest tam, gdzie Eucharystia, gdzie służba, gdzie jest gotowość do pochylenia się przed człowiekiem i umycia mu nóg.

Podczas Eucharystii miał także miejsce obrzęd mandatum, czyli obmycia nóg. W tym roku metropolita katowicki umył nogi nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej. – Przez gest umycia nóg Kościół katowicki pragnie podziękować za zanoszenia chorym eucharystycznego Jezusa i budowanie komunii – wspólnoty z Bogiem i Kościołem – tłumaczył hierarcha.

Mówiąc o samym geście umywania nóg abp Skworc stwierdził, że „ten gest poprzedza i zapowiada jeszcze większe uniżenie i jeszcze większą ofiarę”, czyli przyjęcie przez Chrystusa cierpienia i śmierci dla naszego zbawienia. – I tak przez gest umycia nóg Jezus przechodzi do ustanowienia Eucharystii, do pasji – cierpienia; do swojej ofiary z życia na drzewie krzyża – tłumaczył metropolita katowicki.

Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej miało miejsce spotkanie przy stole dla zaproszonych z całej archidiecezji przedstawicieli nadzwyczajnych szafarzy wraz z małżonkami. Towarzyszył im biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej – Marek Szkudło. Był to wieczór świadectw, które wypowiadali szafarze a bp Marek raz jeszcze podziękował za ich posługę wobec chorych i osłabionych wiekiem.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna w Kościele czas Triduum Paschalnego. Jest sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem i upamiętnia Ostatnią Wieczerzę z ustanowieniem sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa. Podczas Mszy św. ma miejsce także obrzęd umywania nóg, który obrazuje ofiarną służbę i miłość, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.