Abp Skworc na inauguracji roku akademickiego na Wydziale Teologicznym UŚ: Powinniśmy starać się ograniczać osobistą i wspólnotową konsumpcję świata
06 października 2021 | 14:17 | asp/Radio eM/Katowice | Katowice Ⓒ Ⓟ
„Powinniśmy starać się ograniczać osobistą i wspólnotową konsumpcję świata” – mówił abp Wiktor Skworc podczas Mszy świętej inaugurującej nowy rok akademicki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Hierarcha przewodniczył Mszy i wygłosił homilię. W liturgii uczestniczyli profesorowie, wykładowcy i studenci Wydziału Teologicznego UŚ.
W homilii metropolita katowicki nawiązał do liturgii słowa cytując prośbę: „Panie, naucz nas się modlić..”. Zauważył, że wyrażają one postawę pełną pokory, przyznania się do swojej ograniczoności i gotowość przyjęcia pouczenia, jako formy ubogacenia.
– W postawie słuchającego ucznia chcemy nie tylko słuchać Jezusa i uczyć się od Niego. Chcemy też słuchać Kościoła i papieża – zachęcał arcybiskup. Wspomniał o rozpoczynającym się synodzie w Rzymie, gdzie Kościół w Polsce będzie reprezentował profesor Wydziału Teologicznego, dr hab. Aleksander Bańka. Kościół w Polsce wejdzie na synodalną drogę w niedzielę 17 października.
– Mówiąc o wydarzeniu, które przed nami, trudno nie mówić o dynamizmie życia Kościoła, dlatego serdecznie zapraszam całą społeczność Wydziału Teologicznego do włączenia się w synodalny proces słuchania i uruchomienia procesu synodalnego na uniwersytecie, gdzie nie brak ludzi ochrzczonych, którzy powinni mieć okazje wypowiedzieć swoje zdanie; powinni zostać wysłuchani i zaproszeni, aby pójść wspólną drogą – dodawał.
Abp Skworc przypomniał, że wraz z I niedzielą Adwentu wejdziemy w nowy rok duszpasterski. Kościół w Polsce będzie realizował trzeci rok programu „Eucharystia daje życie”, uświadamiając, że wszyscy jesteśmy „posłani w pokoju Chrystusa”. Program będzie podkreślał społeczne owoce Eucharystii oraz świętowanie niedzieli.
Metropolita katowicki nawiązał też do rozważania rumuńskiego XX-wiecznego filozofa kultury i religioznawcy Mircei Eliadego. Ten pisał, że święto jest zawsze jakąś opowieścią, a mówiąc językiem religijnym, uobecnianiem. – Świętowanie buduje naszą tożsamość indywidualną i zbiorową – wskazywał.
Metropolita katowicki mówił, że kto świętuje, jest świadomy swojej indywidualnej i wspólnotowej tożsamości, jest przygotowany do podejmowania misji. – W chrześcijaństwie jest nią przede wszystkim misja przekazywania pokoju, który podarował pierwszym świadkom pustego grobu Zmartwychwstały Pan – podkreślał, dodając – że pełny i świadomy udział w Eucharystii owocuje prospołecznymi postawami, których oczekujemy: eklezjalną jednością, miłosierdziem i troską o ubogich.
Abp Skworc odniósł się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski nt. uruchomienia korytarzy humanitarnych dla migrantów. Zaprosił też studentów Wydziału Teologicznego UŚ do uczestnictwa w uroczystości beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy, która odbędzie się w sobotę 20 listopada w katowickiej katedrze.
Rozważając modlitwę „Ojcze nasz” zauważył, że w prośbie o „chleb powszedni” zawiera się prośba o jedzenie, mieszkanie, pracę czy zdrowie. – Uświadamiamy sobie coraz bardziej, że chleb codzienny to również nasz wspólny dom: ziemia. Wymaga ona naszej szczególnej troski – nawoływał. – Więc Bracia i Siostry, trzeba działać w dobrej sprawie, jaką jest każdy wyraz troski o wspólny dom – ziemię ojczyznę ludzi. A jest nim na pewno staranie, aby położyć kres, przynajmniej ograniczać zanieczyszczanie środowiska, zwłaszcza powietrza, gleby i wody – dodawał.
Arcybiskup zwrócił też uwagę na działania w zakresie szanowania żywności. – Tegoroczny raport ONZ w tym zakresie przypisuje gospodarstwom domowym zmarnowanie 569 mln ton żywności. Nas – zakwalifikowano do „średnich marnotrawców” z ilością 56 kg zmarnowanego chleba rocznie na mieszkańca – mówi. Wg raportu – jednym z kluczowych czynników sprzyjających marnotrawstwu żywności jest brak przygotowania do zakupów oraz nadmierne zakupy.
– Powinniśmy starać się ograniczać osobistą i wspólnotową konsumpcję świata. Jedną z form powinno być radykalne ograniczenie marnowania żywności – apelował.
Życzył studentom i sobie, by w rozpoczętym roku akademickim bardziej żyli treścią modlitwy „Ojcze nasz” i działali w duchu encykliki „Fratelli tutti’ na rzecz braterstwa i przyjaźni społecznej, mocą eucharystycznego Chleba.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.