Abp Skworc: od samorządowców oczekuje się więcej niż działań zgodnych z prawem
28 marca 2015 | 16:26 | hy Ⓒ Ⓟ
– Od radnych i pracowników samorządowych oczekuje się znacznie więcej niż tylko działania zgodnego z prawem – powiedział dziś metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wielkopostnego dnia skupienia samorządowców w sanktuarium w Piekarach Śl., który odbył się pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
W skierowanym do samorządowców słowie abp Skworc zwrócił uwagę na etyczną odpowiedzialność za dobro wspólne. – Zadaniem władzy jest odpowiedzialność za określenie treści dobra wspólnego oraz wybranie narzędzi do jego osiągnięcia. (…) Dobro „wspólne” jest tą wartością, która łączy się z przeżywaniem państwa i społeczeństwa, a zwłaszcza z jego budowaniem „od dołu”. Im głębiej przeżywa się wspólnotę lokalną, tym głębsza powinna rodzić się z tego tytułu odpowiedzialność – zauważył.
Metropolita katowicki wskazał, że od radnych i pracowników samorządowych oczekuje się znacznie więcej niż tylko działania zgodnego z prawem. "Od władz samorządowych oczekuje się nie tylko skutecznego działania, uczciwego postępowania i równego traktowania wszystkich, ale także uczciwości, prawości, obiektywizmu, bezstronności, bezinteresowności, jawności działania – wszystkiego, co wypływa z prawego sumienia" – powiedział abp Skworc.
Radni usłyszeli również o pozytywnej tendencji kierowania się etyką w działaniach samorządowych. "Powiększa się grono radnych i działaczy samorządowych, którzy przywiązują uwagę do etyki. Świadczą o tym przyjęte przez wiele jednostek samorządu terytorialnego zapisy w statutach i regulaminach, kodeksy etyki zawodowej, uchwały oraz rozmaite rozwiązania organizacyjne w zarządzaniu sprawami publicznymi" – podkreślił arcybiskup.
Metropolita katowicki przypomniał również radnym o niedawnej śmierci Jerzego Rygulskiego, który był twórcą polskiej reformy samorządowej z 1990 r., dotyczącej przełamania pięciu monopoli totalitarnego państwa. "Samorząd terytorialny jest podstawowym wyrazem społeczeństwa obywatelskiego. Przypisuje się mu trzy ważne funkcje: jest czynnikiem stabilizacji społecznej, demokratyzacji państwa oraz szkołą aktywności społecznej" – podkreślił abp Skworc.
Poprosił też zgromadzonych o wzajemny szacunek i poszanowanie woli wyborców, którzy powierzyli siebie i swoich najbliższych ich trosce. "Ważne jest przy tym nie tylko to, co uchwalicie, zrobicie, zdziałacie, ale niemniej ważny jest styl i klimat, w jakim pracujecie. Proszę o zgodę i współdziałanie, aby nie spełniły się słowa Sługi Bożego ks. Piotra Skargi: „Gdy okręt tonie, a wiatry go przewracają, głupi tłomoczki i skrzynki swoje opatruje i na nich leży, a do obrony okrętu nie idzie, i mniema, że się sam miłuje, a on się sam gubi. Bo gdy okręt obrony nie ma, i on ze wszystkim, co zebrał, utonąć musi”.
Podobne spotkania odbyły się również w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Tychach, w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Katowickiej w Kokoszycach oraz w parafii św. Antoniego w Rybniku. Uczestniczyli w niech katowiccy biskupi pomocniczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.