Drukuj Powrót do artykułu

Abp Skworc: podejmijcie na nowo wyzwania wynikające ze społecznego wybrania

28.02.2017 , ks.sk, Rydułtowy, 28-02-2017 Ⓒ ℗

Podejmijcie na nowo wezwania wynikające ze społecznego wybrania – powiedział abp Wiktor Skworc do samorządowców podczas homilii w czasie Eucharystii z okazji 25-lecia istnienia miasta Rydułtowy.

Pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca sprawowano w kościele św. Jerzego w Rydułtowach uroczystą Eucharystię z okazji 25-lecia istnienia miasta.

– Niech dobro wspólne i każdego będzie pierwszą i najważniejszą zasadą budowania społeczeństwa obywatelskiego i solidarnego. O to modlimy się tą Eucharystią, która buduje wspólnotę człowieka z Bogiem i wspólnotę ludzi między sobą. Uczy wrażliwości i umiejętności dzielenia się chlebem – powiedział duchowny.

Metropolita górnośląski odniósł się w homilii do reformy samorządowej przeprowadzonej ćwierć wieku temu. – Z perspektywy 25 lat możemy zauważyć, że nasze samorządy spełniły oczekiwania twórców reformy i oczekiwania społeczne; wywiązywały się i wywiązują z zadań, które wynikają z prawa i zasad życia społecznego, o których wspomniałem wcześniej. Po dziesiątkach lat totalitarnego centralizmu i centralnie sterowanej gospodarki możliwa się stała realizacja zasady pomocniczości, dzięki której została wyzwolona energia ludzi, zdolnych do wzięcia odpowiedzialności za losy swych małych ojczyzn – stwierdził.

Wskazując na dobre cechy jakie przyniosła reforma – do których abp Skworc zaliczył: budowanie społeczeństwa obywatelskiego, możliwość uczestniczenia w życiu społecznym, kulturalnym i ekonomicznym, uświadomiła bogactwo jakie wnosi do wspólnoty każda osoba czy rodzina, jak również naukę patriotyzmu dzięki przywróceniu znaczenia i wartości pojęciom „mała ojczyzna” i ojcowizna – zauważył, że umożliwiła ona współpracę trzech podmiotów życia społecznego: rodziny, szkoły i Kościoła w zakresie moralnego wychowania społeczeństwa i kształtowania prospołecznych postaw.

Abp Skworc wskazał także na pewne braki zauważalne na przestrzeni ostatnich lat. – Były i są ograniczenia niejako zewnętrzne, kompetencyjne; ograniczenia związane z niedoborem środków, m.in. dlatego, iż dokonuje się cesji uprawnień i zadań na samorządy i równocześnie centralizuje finanse – zauważył kaznodzieja.

Hierarcha dodał, że również ze strony społeczeństwa pojawiają się postawy niepokojące. – Wyrażające się one w niewystarczających formach uczestnictwa w życiu społecznym; w braku poczucia odpowiedzialności, co wyraża się m.in. w odniesieniu do spraw związanych z ekologią; zapominamy, iż ziemia jest naszym wspólnym domem – powiedział.

Metropolita górnośląski podkreślił, że „w tym względzie wasza służba społeczna, drodzy samorządowcy, ma wymiar formacyjny i wychowawczy”. – Im lepiej służycie lokalnym społecznościom, tym bardziej zachęcacie ludzi do świadomego, odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym, mobilizujecie do większej odpowiedzialności – podsumował duchowny.

Eucharystia w kościele św. Jerzego została odprawiona z okazji 25. rocznicy nadania praw miejskich Ryrułtowom, które odzyskały je 1 stycznia 1992 r. Wcześniej były częścią Wodzisławia Śląskiego. Razem z metropolitą katowickim modlili się: prezydent miasta, rada miasta, samorządowcy oraz zgromadzeni mieszkańcy Rydułtów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.