Abp Skworc: pokój to pojednanie z Bogiem
01 stycznia 2012 | 23:06 | ksas Ⓒ Ⓟ
„Ewangeliczny pokój to pojednanie z Bogiem dokonane w Jezusie Chrystusie, pokój, który odbudowuje jedność człowieka i zwraca mu wewnętrzne bezpieczeństwo” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 1 stycznia podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Abp Skworc zwrócił uwagę, że starotestamentalne błogosławieństwo zapisane w Księdze Liczb to jedno z najpiękniejszych Bożych życzeń wypowiedzianych do człowieka. Życzenie to obejmuje całego człowieka i wszystkie aspekty jego życia: religijnego, narodowego, społecznego, osobistego. „To błogosławieństwo, które staje się życzeniem, ma wprowadzić między nami pokój” – powiedział metropolita katowicki.
„Nasuwa się pytanie, w jaki sposób chrześcijanin – uczeń Chrystusa – może przyczynić się do pokoju?” – pytał abp Skworc i mówił dalej: „Odpowiedź może być tylko jedna: stając się człowiekiem pokoju przyniesionego ludziom przez Jezusa, który został obwieszczony w betlejemskiej grocie: ‘Pokój ludziom, w których Bóg ma upodobanie’”.
Przypominając wprowadzony przez cesarza Augusta „pax romana” zostawił go z pokojem, który przyniósł Jezus Chrystus. Wyjaśnił, że „pax romana” był to stan prawny narzucony wszystkim ludom po zwycięskich wojnach, efekt zwycięstwa militarnego. „Pokój przyniesiony przez Nowonarodzonego Mesjasza w sposób oczywisty nie pokrywał się z wizją pokoju cesarza, który pragnął spokoju, przestrzegania ustalonego porządku, uległości. A tymczasem pokój Jezusa był pokojem rewolucyjnym, który zmierzał do zmiany człowieka, jego myślenia i sposobów działania! Tylko człowiek ukształtowany w szkole Ewangelii mógł zmienić struktury świata, jego instytucje, kładąc kres staremu porządkowi” – powiedział metropolita katowicki.
Nawiązując do słów Chrystusa „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz”, wskazał, że nie przyniósł On pokoju odpowiadającego rządzącym lub tym, którzy lubią żyć w świętym spokoju. Wręcz przeciwnie, dla nich słowo Jezusa będzie mieczem, który dzieli i zmusza do podejmowania decyzji i dokonywania wyborów.
„Ewangeliczny pokój to pojednanie z Bogiem dokonane w Jezusie Chrystusie, pokój, który odbudowuje jedność człowieka i zwraca mu wewnętrzne bezpieczeństwo” – mówił abp Skworc. Zaznaczył, że każdy z nas, mimo swych ograniczonych możliwości, może być „człowiekiem pokoju” i może przyczynić się do powszechnego pokoju, ponieważ nie da się osiągnąć powszechnego pokoju bez ludzi czyniących pokój.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.