Drukuj Powrót do artykułu

Abp Skworc składa życzenia górnikom z okazji ich święta

04 grudnia 2018 | 08:57 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Z okazji przypadającego dzisiaj wspomnienia św. Barbary, patronki górników oraz archidiecezji katowickiej metropolita katowicki wystosował życzenia skierowane do pracowników sektora górniczego i ich rodzin.

Abp Skworc zawierzając górników, ich rodziny oraz wszystkich pracowników przemysłu wydobywczego orędownictwu św. Barbary prosi o „skuteczną i przemożną opiekę, o jej wstawiennictwo u Wszechmogącego Boga o łaskę bezpiecznej pracy, męstwo w przeciwnościach i próbach, o siły ducha, pomyślność i pokój”

Metropolita katowicki życzy górnikom również tego, by „górnictwo – mimo koniecznych zmian – pozostawało znaczącym i przewidywalnym pracodawcą”.

– Niech Wasza Orędowniczka zawsze czuwa nad wszystkimi pracownikami górnictwa, nad Waszą codziennością i przyszłością! Niech oręduje za górniczymi rodzinami i wszystkimi środowiskami górniczej pracy – pisze abp Skworc do górników.

Arcybiskup katowicki nie zapomina powierzyć miłosierdziu Bożemu wszystkich tych, którzy ponieśli śmierć podczas wykonywanej pracy. Przypomina, że od zarania dziejów górnictwu towarzyszą tragiczne wydarzenia. – Pomimo rozwoju technik polepszających bezpieczeństwo pracy, a także ułatwiających pracę górników i zwiększających jej wydajność, co roku wiele osób staje się ofiarami katastrof górniczych i pojedynczych wypadków przy pracy – pisze.

Przypadające na 4 grudnia wspomnienie św. Barbary jest na Górnym Śląsku obchodzone w sposób niezwykle uroczysty. W tym dniu sprawowane są rano liczne Eucharystie w intencji górników oraz ich rodzin, jak również odbywają się uroczyste akademie górnicze.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.