Abp Skworc uczestniczył w jubileuszu 50-lecia Duszpasterstwa Akademickiego
28 października 2019 | 17:35 | ks. dr Tomasz Wojtal | Rybnik Ⓒ Ⓟ
Abp Wiktor Skworc przewodniczył 27 października w rybnickim kościele akademickim uroczystej Eucharystii będącej centralnym punktem obchodów złotego jubileuszu DAR, czyli Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku. Do koncelebry przy ołtarzu stanęli duszpasterze związani z tym miejscem. W swojej homilii metropolita katowicki podkreślił, że świętowanie „jubileuszu” to okazja do powrotu do pierwotnej godności dzieci Bożych.
Abp Skworc przypomniał zgromadzonym studentom, absolwentom i przyjaciołom DAR-u tradycję Starego Testamentu dotyczącą świętowania jubileuszu. Odwołując się do fragmentów z Księgi Kapłańskiej, podkreślił, że jednym z podstawowych przywilejów tego pięćdziesiątego roku była powszechna amnestia, czyli przywrócenie wolności wszystkim rodakom, znajdującym się w niewoli, a także nieodpłatne oddanie im ich ziemi. – Jubileusz był okazja do uporządkowania relacji społecznych; każdy miał wrócić do swojej własności – podkreślił metropolita katowicki.
Przenosząc to starotestamentalne prawo Starego na grunt chrześcijański, hierarcha zauważył, że w tym powrocie do pierwotnej wolności i własności chodzi przede wszystkim o odkrycie na nowo godności dzieci Bożych oraz o powrót do świadomego pełnienia obowiązków wynikających z przyjętego chrztu św.
W nawiązaniu do kończącego się nadzwyczajnego miesiąca misyjnego i wydanego przez papieża Franciszka na tę okoliczność specjalnego orędzia, abp Skworc przypomniał, że każdy jest misją: – Misją jest duszpasterstwo akademickie; misją jest każdy ochrzczony, co warto sobie przypomnieć, kiedy dziękujemy za minione 50-lecie. Jednocześnie zachęcił wszystkich zaangażowanych w DAR do dalszego aktywnego zaangażowania. – Powinniście nosić i przenieść tradycję, aby za kolejnych 50 lat było komu świętować – dodał.
Na koniec metropolita górnośląski zachęcił do obecności w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do jak największej liczby studentów z ewangelizacyjną propozycją Duszpasterstwa. – Pewnie tymi nowoczesnymi narzędziami posługiwałby się św. Paweł, gdyby żył dzisiaj i zobaczył jak wiele jest areopagów, na których można głosić i dać świadectwo – podsumował.
Integralną częścią świętowania złotego jubileuszu Duszpasterstwa Akademickiego w Rybniku była uroczysta gala w Teatrze Ziemi Rybnickiej, która odbyła się 25 października. Podczas spotkania zgromadzeni goście mogli zobaczyć m.in musical „Żyć, nie wegetować”, inspirowany historią życia bł. Piotra Jerzego Frassatiego, a którego autorem scenariusza jest ks. Wojciech Iwanecki, obecny duszpasterz akademicki w Rybniku.
Notatki w archiwum kurialnym poświęcone duszpasterskiej trosce o rybnickich studentów sięgają lat pięćdziesiątych ub. wieku. Początkowo gromadzili się oni w parafii ojców werbistów, później w parafii św. Antoniego. Symboliczny początek działalności DAR-u liczony jest od daty dekretu (25 października 1969) ustanawiającego ks. Henryka Markwicę pierwszym duszpasterzem akademickim w Rybniku. – Chcemy wspominać ludzi i wychwalać Pana Boga za to, że dał Rybnikowi szansę na szczególną obecność tutejszych studentów w Kościele – podkreślił w zaproszeniu na uroczystości jubileuszowe ks. Krzysztof Nawrot, pełniący funkcję duszpasterza akademickiego w Katowicach, do sierpnia 2019 odpowiedzialny za DAR.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.