Abp Skworc: w świątyni zyskujemy orientacje, bo wiemy gdzie jest Prawda
29 września 2015 | 07:51 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
28 września w Rybniku uroczystości 100-lecia konsekracji bazyliki św. Antoniego przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc. Na rozpoczęcie Eucharystii pobłogosławiono odrestaurowane organy w prezbiterium kościoła, na których zagrał prof. Julian Gembalski.
– Kościół jest pamięcią, ale rownocześnie patrzy ku przyszłości – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii metropolita katowicki Wiktor Skworc. Wraz z abp Msze św. koncelebrowali księża z dekanatu oraz kapłani pochodzący z parafii w Rybniku.
Witając wszystkich ks. Proboszcz Grzegorz Olszowski przypomniał bogatą historię centralnej rybnickiej świątyni. Zwrócił uwagę, że początki tego kościoła wiążą się z osobą kardynała Bertrama. To właśnie dzięki niemu w Rybniku istnieje bazylika ku czci św. Antoniego.
W homilii ks. arcybiskup przypomniał początki chrześcijaństwa. Nawiązując do początków historii Kościoła przypomniał znaczenie bazyliki. – Bazyliki – miejsca spotkań – stają się chrześcijańskimi świątyniami – nawiązał abp. Wspomniał też o chrześcijanach z Kartaginy, którzy wyznając swoją wiarę mówili:"nie możemy żyć bez Eucharystii". Dlatego potrzebne były pomieszczenia do sprawowania Mszy św. – wspomniał metropolita katowicki.
Zwracając się do wiernych licznie zgromadzonych w rybnickiej bazylice podkreślił historyczność tego miejsca. Zaapelował do nich, że są spadkobiercami dziedzictwa tej ziemi, którzy dzisiaj dziękują za wspaniały dar tego kościoła. – Bazyliki nie są celem samym w sobie, mają charakter służebny – podkreślił hierarcha.
Odnosząc się do współczesnych zagrożeń metropolita katowicki zwrócił uwagę, że często jesteśmy zagubieni w potoku słów – W medialnym zalewie informacji, który nas przytłacza – mówił arcybiskup. – Jednak w świątyni zyskujemy orientację. Tutaj słuchamy Słowa Prawdy. – podkreślił.
Drugim problemem współczesności, o którym wspomniał arcybiskup w czasie homilii jest kryzys rodziny we współczesnym świecie. Metropolita apelował o modlitwę i wsparcie dla tego, jakże ważnego, środowiska. Szczególnie podkreślił konieczność ochrony dzieci, które w dzisiejszym świecie są bardzo mocno narażone na zły styl wychowania.
Na początku Eucharystii odbył się obrzęd błogosławieństwa organów w prezbiterium. Ten instrument został odrestaurowany po wielu latach, aby na nowo służyć wspólnocie parafialnej. Organy w prezbiterium mają 22 głosy. W czasie Mszy św. grał na nich prof. Julian Gembalski, który po zakończonej celebrze zaprezentował możliwości tego instrumentu dając krótki koncert.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.