Abp Skworc: w tajemnicy Wniebowzięcia Kościół dowartościowuje ludzkie ciało
15 sierpnia 2012 | 21:53 | marm Ⓒ Ⓟ
– W tajemnicy Wniebowzięcia Kościół dowartościowuje ludzkie ciało – przypomniał abp Wiktor Skworc. W bazylice w Rudach Raciborskich metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii będącej centralnym punktem metropolitalnej pielgrzymki. We Mszy św. uczestniczyli także biskupi gliwiccy i opolscy oraz liczne grono duchownych. Wielkie śląskie świętowanie u Matki Bożej Pokornej zakończyły Nieszpory maryjne pod przewodnictwem ks. inf. Konrada Kołodzieja.
Ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec w słowie wstępnym przypomniał znaczenie kościoła lokalnego na Śląsku oraz wspólnoty metropolitalnej. – Metropolia katowicka powstała 20 lat temu, w sensie organizacyjnym jest młoda. Mamy nadzieję, że będziemy przekazicielem tego, co wspaniałe, wielkie, prowadzące nas ku przyszłości. Z ogromną radością inaugurujemy metropolitalne przesłanie i budujemy nową świadomość, aby cieszyć się, że jesteśmy prowincją Kościoła na Górnym Śląsku – powiedział ordynariusz gliwicki.
Abp Wiktor Skworc w kazaniu podziękował m.in. biskupom gliwickim i opolskim za wkład w budowę Kościoła lokalnego. Przypomniał znaczenie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Kościół wyśpiewuje w tym dogmacie hymn o ludzkim ciele wiążąc je z Bogiem, wszak od Niego wyszło – mówił abp Skworc. – Współczesna kultura masowa, która ubóstwia ciało, ściąga je w dół. Chrześcijaństwo wyznaczało inny kierunek wskazując na Jezusa, Maryję i wszystkich świętych – dodał metropolita katowicki.
Hierarcha zaakcentował także, że odczłowieczenie i poniżanie ludzkiego ciała dokonuje się we współczesnym świecie. – Odczłowieczenie i poniżanie ludzkiego ciała trwa chociażby w krajach, gdzie toczy się wojna. Są też sfery życia społecznego, które coraz bardziej nabrzmiewają pogardą dla człowieka w tajemnicy jego ciała i duszy. Czyż do nich nie należy szara strefa zabiegów „in vitro”, eksperymenty na ludzkich embrionach i eutanazja. Brak regulacji prawnych, obciążający naszych reprezentantów w sejmie i senacie, umożliwia bezprawne działania wobec ludzkiego życia, które jest święte i nienaruszalne. Potrzeba więc dobrego prawa – mówił metropolita katowicki. Abp Skworc przypomniał także św. Edytę Stein, wielką katolicką myślicielkę, która została zagazowana w obozie koncentracyjnym. Hierarcha przytoczył fragmenty listu, który święta napisała do papieża, aby przedstawiać sytuację Żydów i katolików w przedwojennych Niemczech.
Metropolitalną Pielgrzymkę do bazyliki w Rudach Raciborskich zakończyły Nieszpory pod przewodnictwem ks. inf. Konrada Kołodzieja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.