Drukuj Powrót do artykułu

Abp Skworc: w Wielkim Poście idźmy śladami Chrystusa

14 lutego 2018 | 15:20 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Do podążania śladami Chrystusa zachęcał metropolita katowicki podczas Eucharystii w Środę Popielcową sprawowanej w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Wraz z nim przy ołtarzu stanął bp Jean-Louis Balsa z diecezji Viviers we Francji, jak i księża posługujący w śląskim seminarium, kurii metropolitalnej oraz parafii katedralnej.

Wprowadzając do liturgii metropolita katowicki przypomniał, że „nakładamy na głowy proch w formie krzyża, w formie znaku zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią”. – Pielgrzymując przez czterdzieści dni Wielkiego Postu drogami postu, modlitwy, jałmużny idźmy za Chrystusem, idźmy Jego śladami – zachęcał abp Skworc.

Hierarchia zwrócił także uwagę, że podczas obrzędu posypania głów popiołem usłyszymy słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. – Musimy przyznać, że słowa te brzmią jak synteza całego ludzkiego życia – mówił. – Ale nie jest to cała prawda o ludzkiej egzystencji – dodał przywołując drugą frazę wypowiadaną przez kapłana: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Podczas homilii ks. Zdzisław Brzezinka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin katowickiej kurii przywołał orędzie papieża Franciszka na Wielki Post. Przytoczył fragment, który „niejako definiuje ten święty czas”. – Papież mówi, że Wielki Post to sakramentalny znak naszego nawrócenia. Nawrócenia do Pana całym sercem, całym swoim życiem – powiedział.

Kaznodzieja odniósł się także do wezwań towarzyszących obrzędowi posypania głów popiołem. Mówił, że słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz” są bardzo stare, gdyż mają swoje korzenie w Księdze Rodzaju, ale zarazem „mocno pokazuje po co Wielki Post”.

– I nie jest to zdanie, które mówi o naszej śmierci, że jesteśmy nikim, nic nie warci, tak jak proch i pył. Bóg wypowiada to zdanie do człowieka w raju. W miejscu gdzie Bóg i człowiek byli sobie bliscy, mieli do siebie zaufanie, kochali się. Być może to zdanie można by powiedzieć: „Człowieku, jesteś z raju i do raju wrócisz” – powiedział ks. Brzezinka.

Zwrócił także uwagę, że ta starotestamentalna myśl jest wołaniem: „Panie Boże odnów to, co się popsuło w naszych relacjach, po to bym mógł na nowo być i żyć blisko Ciebie”.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestu dni przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Podczas Eucharystii ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem, który pochodzi ze spalonych ubiegłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Znak posypania popiołem oznacza przyznanie się do własnej grzeszności oraz śmiertelności.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.