Abp Skworc: wyjść na pustynię, by usłyszeć głos Oblubieńca
26 lutego 2020 | 22:13 | Ks. Rafał Skitek /Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
W środę popielcową metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. W homilii zachęcił do dobrego przeżycia okresu Wielkiego Postu.
Abp Skworc podkreślił, że 40-dniowy post rozpoczynający się w środę popielcową przywołuje biblijne wydarzenia z historii zbawienia. Wspomniał starotestamentalną wędrówkę narodu wybranego przez pustynię do ziemi obiecanej. – Na pustyni, w drodze, naród wybrany duchowo dojrzał – mówił abp Skworc wskazując, że dzieje wędrowania „opisane w Księdze Wyjścia i Liczb umacniają wiarę i związek narodu wybranego z Bogiem Jahwe”.
Drugim obrazem biblijnym, na który zwrócił uwagę metropolita katowicki była scena kuszenia Jezusa. Przypomniał, że na miejsce pustynne przed rozpoczęciem swej działalności udał się Jezus, nowy Mojżesz. – Czas pobytu na pustyni jest dla Niego czasem postu i duchowej walki, pokonywania podsuwanych przez Złego pokus – mówił abp Skworc.
Zachęcając do dobrego przeżycia Wielkiego Postu zaproponował, by na wzór Izraela – narodu wybranego, Jezusa, mistyków i ojców Kościoła wyjść na pustynię „posłuchać głosu Oblubieńca”, uwolnić się od spraw bieżących, skierować myśli ku Bogu i wieczności.
– Im bardziej damy się zaangażować Jego Słowu, tym bardziej uda nam się doświadczyć Jego bezinteresownego miłosierdzia względem nas. Nie pozwólmy zatem, aby ten czas łaski przeminął daremnie, w zarozumiałym złudzeniu, że to my jesteśmy panami czasów i sposobów naszego nawrócenia ku Niemu całym swym sercem – zachęcał metropolita katowicki.
Metropolita katowicki przypomniał, że pomocą we właściwym przeżyciu Wielkiego Postu i wychodzeniu na pustynię – której „można doświadczyć także w mieście” – winny stać się rekolekcje parafialne, dni skupienia oraz codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Wskazał też – za fragmentem odczytanej Ewangelii – na wartość modlitwy, jałmużny i postu, znaczenie czystych intencji i właściwej motywacji.
Upomniał się także o cnotę prawdomówności, tak w życiu indywidualnym, jak i społecznym. – Każdy podstęp wobec drugiego człowieka, każda skłonność do używania osoby ludzkiej w charakterze narzędzia, każde używanie słów po to, aby wpływać na innych swoim zagubieniem moralnym, swoim wewnętrznym nieporządkiem wprowadza w życie społeczne atmosferę kłamstw. Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce cnocie prawdomówności. Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii – dodał.
Metropolita katowicki co roku przewodniczy Mszy z obrzędem posypania głów popiołem w katedrze Chrystusa Króla. W piątek podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej o charakterze ekspiacyjnym będzie się modlił za ofiary nadużyć seksualnych przed osoby duchowne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.