Drukuj Powrót do artykułu

Abp Skworc: z Jezusem łączą nas więzy wybrania, powołania i uświęcenia w sakramencie kapłaństwa

23 czerwca 2018 | 14:22 | ks.sk | Katowice Ⓒ Ⓟ

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował w sobotę w kaplicy Domu Księży Emerytów św. Józefa Eucharystię w intencji kapłanów przeżywających 55. i 60. rocznicę święceń. Wśród nich był bp Stefan Cichy. W homilii abp Skworc podkreślał istotę zaufania Bogu.

O tym, że z Jezusem łączą kapłanów więzy wybrania, powołania i uświęcenia w sakramencie kapłaństwa mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas homilii. – Te więzy są jednocześnie podstawą naszej kapłańskiej wspólnoty, która nie zamyka się na wieczność, lecz sięga tych, co przekroczyli już granicę śmierci i weszli do radości swojego Pana – mówił.

– Od dziesięcioleci codziennie łamiecie chleb; uobecniacie fakt oddania życia przez Jezusa pro multis. Celebrowanie tej tajemnicy sprawia pełną komunię z Bogiem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – powiedział podczas homilii.

Hierarcha podkreślił, że tym, co przede wszystkim łączy kapłanów, jest łaska sakramentu święceń. – Łączą nas więzy miłości, posługi i sakramentalnego braterstwa. Nasze więzy są prawdziwie bożo-rodzinne, nie wywodzą się z ciała i krwią, ani z układów i zależności, tylko z łaski święceń – wskazał abp Skworc. W homilii zaznaczył również, że to właśnie dzisiaj „w blasku jubileuszu (…) modlimy się o odnowienie łaski sakramentu kapłaństwa”. – Potrzebna jest nam jej siła, aby to, co braterska wspólnota uznaje za prawdę i spoiwo w teologicznym nauczaniu, przekładało się na praktykę życia, na wspólnotę kapłańską w tym domu i w naszej archidiecezji – podkreślał arcybiskup katowicki.

Kapłani przeżywające swoje jubileusze byli święceni w 1958 oraz 1963 roku w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Obecnie przebywają na emeryturze i pomagają duszpastersko zarówno w archidiecezji katowickiej, jak i sąsiednich diecezjach gliwickiej oraz bielsko-żywieckiej, a nawet poza granicami Polski m.in. w Niemczech.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.