Drukuj Powrót do artykułu

Abp Stanisław Budzik z wizytą w Rosji

12 września 2018 | 21:45 | dab / pz | Lublin Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. twitter

Abp Stanisław Budzik przebywa z tygodniową wizytą w Rosji. Pierwszym etapem jego podróży była stolica kraju – Moskwa. W czwartek udaje się do Sankt Petersburga gdzie do 1918 r.istniała Akademia Duchowa, której ostatnim rektorem był ks. Idzi Radziszewski, fundator i pierwszy rektor KUL.

Tygodniowa wizyta abp. Stanisława Budzika w Rosji rozpoczęła się w poniedziałek 10 września. We wtorek abp Budzik spotkał się z abp. Paolo Pezzim, metropolitą archidiecezji Matki Bożej w Moskwie oraz wziął udział w Eucharystii
sprawowanej w moskiewskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Ponadto odbyło się spotkanie delegacji KUL i Archidiecezji Lubelskiej z ambasadorem RP w Rosji.

W środę metropolita lubelski przewodniczył Eucharystii sprawowanej w Kurii Metropolitalnej w Moskwie. Wieczorem odbyła się wizyta i kolacja w nuncjaturze apostolskiej w Moskwie na zaproszenie abpa Celestino Migliore – nuncjusza apostolskiego w Rosji, byłego nuncjusza w Polsce.

W czwartek delegacja udaje się do Sankt Petersburga, gdzie zwiedzi budynek dawnej Akademii Duchowej. Uczelnia, która istniała w latach 1842–1918, była czołowym ośrodkiem teologicznym kształcącym katolickich duchownych w zaborze rosyjskim. W 1918 r. ostatki rektor ks. Idzi Radziszewski podjął decyzję o przeniesieniu życia akademickiego do Lublina, na teren odrodzonej Rzeczypospolitej. Kadra naukowa i bogaty księgozbiór stały się zalążkiem nowo powstającego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz jego biblioteki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.