Abp Szal: być chrześcijaninem to znaczy być apostołem
15 sierpnia 2017 | 14:05 | pab | Stara Wieś Ⓒ Ⓟ
Być chrześcijaninem to znaczy być apostołem – podkreślił abp Adam Szal w Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi. Metropolita przemyski przewodniczył tam 15 sierpnia Mszy św. odpustowej przed cudownym obrazem Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej.
W kazaniu abp Szal podkreślił, że bycie chrześcijaninem oznacza bycie apostołem. – Być apostołem przez świadectwo życia, które składamy na co dzień, począwszy od pierwszych kontaktów z nowo narodzonym dzieckiem, kiedy w jego obecności się modlimy, kiedy idziemy z nim do kościoła, poprzez tę pierwszą katechezę, której udzielamy naszym dzieciom czy wnukom. To jest pierwszy i podstawowy obowiązek i prawo rodziców – wskazał.
Abp Szal zaznaczył, że największą nauką jest nie słowo, ale przykład życia, ponieważ dziecko patrząc na rodziców odczytuje, co dla nich jest najważniejsze. Przyznał, że jest to trudne zadanie i potrzeba pomocy od Pana Boga, aby mu sprostać.
Kaznodzieja wskazywał, aby być świadkiem Chrystusa poprzez słowa i myśli. Zwrócił uwagę, aby nawet w myślach nie obrażać drugiego człowieka i nie odzierać go z dobrego imienia. – Oby były w nas ideały, którym będziemy służyć, obyśmy zawsze potrafili dokonywać dobrych wyborów, wybierać dobro, odrzucając zło, oby nasze rodziny były Bogiem silne – mówił.
Hierarcha zachęcał, aby szukać odpowiedzi na pytanie, co robić, aby być jak Maryja. – Nie we wszystkim możemy Ją naśladować, bo otrzymała dary, które są wielką tajemnicą, jak choćby dar niepokalanego poczęcia czy Bożego macierzyństwa. Ale możemy i powinniśmy naśladować Najświętszą Maryję Pannę w Jej niezwykłej wytrwałości przy Bożym planie zbawienia – mówił abp Szal.
O tej wytrwałości, jak stwierdził kaznodzieja, świadczy ewangeliczny opis o tym, jak Maryja trwa przy krzyżu Jezusa, narażając się na wyśmianie i drwiny. – Ta stałość przedłużyła się poprzez trwanie przy apostołach – dodał.
W sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi znajduje się cudowny obraz przedstawiający Zaśnięcie i Wniebowzięcie Matki Bożej. Pierwowzór został namalowany techniką temperową w pierwszej ćwierci XVI w. na deskach lipowych i jodłowych.
Przedstawia dwie sceny: Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (w dolnej części obrazu) oraz przyjęcia Maryi w niebie przez Chrystusa (górna część).
8 września 1877 roku nuncjusz papieski z Wiednia, arcybiskup Ludwik Jacobini, uroczyście koronował cudowny obraz Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Boskiej. Dekretem papieża Piusa XI z 7 sierpnia 1927 r. starowiejskie sanktuarium otrzymało godność bazyliki mniejszej.
6 grudnia 1968 r. o godzinie 5 rano w zagadkowych okolicznościach obraz spłonął. Jego wiernego odtworzenia podjęła się Maria Niedzielska z Krakowa. 10 września 1972 r. kopię obrazu Matki Bożej Starowiejskiej koronował powtórnie prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w asyście biskupów przemyskich: Ignacego Tokarczuka, Stanisława Jakiela, Tadeusza Błaszkiewicza oraz biskupa opolskiego Wacława Wyciska. We wrześniu 1978 r., uroczystą Mszę przed cudownym obrazem odprawił metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II.
Do starowiejskiego sanktuarium pielgrzymowali także: prymas Polski August kardynał Hlond, Adam kardynał Sapieha, prymas Polski Józef kardynał Glemp, Franciszek kardynał Macharski, arcybiskupi: Eugeniusz Baziak, Adam Kozłowiecki, Jerzy Ablewicz, Bronisław Dąbrowski.
Od 1852 r. miejscem tym opiekują się jezuici.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.