Abp Szal: cały świat potrzebuje naszego świadectwa
13 sierpnia 2017 | 19:42 | pab | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ
Cały świat potrzebuje naszego świadectwa, potrzebuje także naszej odnowy, pokuty i modlitwy o nawrócenie – mówił abp Adam Szal w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Metropolita przemyski przewodniczył 13 sierpnia Mszy św. w tamtejszym sanktuarium pasyjno-maryjnym w ramach Wielkiego Odpustu ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Jak powiedział abp Szal, piękno Maryi wypływa z tego, że zechciała współpracować z Bożym planem zbawienia, z jej bliskości wobec Boga i tajemnic Bożych. – Maryja zachwyca swoim pięknem i swoją świętością, a w objawieniach jest zatroskana o nasze piękno, o naszą świętość, o nasz związek z Jej Synem – mówił.
Zaznaczył, że powołaniem chrześcijan nie jest tylko kontemplacja Słowa Bożego, ale wprowadzanie go w życie. Za wzór stawiał Matkę Bożą.
– Trzeba, żebyśmy zabrali Maryję do siebie, abyśmy patrzyli na Jej piękno – nie tylko zewnętrzne, ale na piękno Jej duszy. I żebyśmy w Niej widzieli punkt odniesienia, naszą orędowniczkę, wspomożycielkę, przewodniczkę, ale także wzór ewangelizacji – wskazał bp Szal.
Kaznodzieja zauważył, że w tym roku Kościół zastanawia się jak głosić dobrą nowinę o zbawieniu. Zaznaczył, że można to robić na różne sposoby, a bardzo potrzebne są drobne na pozór świadectwa w życiu.
– Trzeba współdziałając z Maryją wsłuchiwać się w Jej słowa, rozważać je w sercu, pozwalać, by działał w nas Bóg przez swoją łaskę. Trzeba, żebyśmy umieli uczynić to, do czego nas wzywa w Fatimie, byśmy się Jej powierzyli. Nie tylko zewnętrznym spektakularnym aktem, ale w głębi naszego serca powierzyli Bogu nasze ciało, by On w nas zamieszkał, by ręce, by nasze ramiona pracowały dla winnicy pańskiej, wypełniając obowiązki według stanu, w którym żyjemy – mówił abp Szal.
Metropolita przemyski podkreślił, że „cały świat potrzebuje naszego świadectwa, potrzebuje także naszej odnowy, pokuty i modlitwy o nawrócenie”. – Potrzebuje tego, byśmy jako świadkowie zanieśli Ewangelię na cały świat, byśmy podjęli praktykę pierwszych sobót miesiąca, byśmy 8 września w naszych parafiach i rodzinach zawierzyli się Niepokalanemu Sercu Maryi, byśmy umieli ofiarować się Panu Bogu – powiedział.
Kalwaria Pacławska, nazywana często „Jasną Górą Podkarpacia” lub „Jerozolimą Wschodu”, jest najpopularniejszym sanktuarium pasyjno-maryjnym w Polsce południowo-wschodniej. Każdego roku odwiedza je dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Najwięcej podczas sierpniowego odpustu ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Charakterystycznymi nabożeństwami odpustu kalwaryjskiego są Dróżki: 13 sierpnia Pogrzebu Matki Bożej, a 14 – Pana Jezusa. Pątnicy przemierzają wyznaczone trasy między kapliczkami, rozmieszczonymi na całym wzgórzu oraz u jego stóp. Prowadzą one przez las, łąki oraz rzekę Wiar.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.