Drukuj Powrót do artykułu

Abp Szal do katechetów: nie rozwadniajmy Ewangelii

01.09.2017 , pab, Przemyśl, 01-09-2017 Ⓒ ℗

Do tego, żeby mówić uczniom o wymagających rzeczach i nie rozwadniać im Ewangelii zachęcał abp Adam Szal podczas kongregacji katechetycznych, które odbyły się w archidiecezji przemyskiej. Metropolita przemyski podkreślił, że młodzież potrafi być kreatywna i może dzielić się swoimi doświadczeniami religijnymi.

Abp Szal podziękował katechetom za ich udział w wielu duszpasterskich działaniach, zarówno w roku szkolnym, jak i na wakacjach. Nawiązując do 100. rocznicy objawień fatimskich, hierarcha zauważył, że Matka Boża nie bała się przekazywać trudnych rzeczy dzieciom, ufając, że one będą narzędziem do przekazania Dobrej Nowiny.

– Święci wszystkich czasów, czy dzieci z Fatimy są dla nas zawstydzeniem, żeby nie bać się mówić o trudnych i wymagających rzeczach dzieciom, żeby nie rozwadniać Ewangelii młodzieży, żeby pokazywać wymagania Chrystusa, które On stawia uniwersalnie na wszystkie czasy – mówił.

Metropolita przemyski zauważył, że młodzież jest szczególnie obecna w internecie. Zwrócił uwagę, że i tam można znaleźć wiele dobrych i pożytecznych treści. Prosił katechetów i sam zadeklarował, że na spotkaniach z młodymi ludźmi będzie ich zachęcał, aby wspierali dobre dzieła i dzielili się swoimi doświadczeniami religijnymi. – Na pewno młodzi mogą być bardzo kreatywni i otwarci. My nie chcemy dążyć do tego, aby stworzyć jakieś getto, w którym będziemy czuć się dobrze, ale potrafimy także chrystianizować świat, który nas otacza – powiedział.

Abp Szal zachęcał, aby na katechezie nadal odwoływać się do hasła duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. – To jest nasze powołanie, by iść i głosić. Ale jest to także okazja do inspirowania, by także dzieci głosiły śpiewem, obecnością w scholach, w Liturgicznej Służbie Ołtarza. To jest też świadectwo – powiedział.

Hierarcha stwierdził, że „piękną postawą katechety jest to, by stanął przed dziećmi z sercem, by formował dziecięce serca i nie bał się trudnych tematów, bo tematy wiary są trudne do ogarnięcia ludzkim rozumem”.

Kongregacje katechetyczne zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Odbyły się w trzech miastach: Krośnie, Leżajsku i Przemyślu. Zgromadzili się na nich katecheci świeccy, księża i siostry zakonne.

Zebrani wysłuchali wykładu „Katecheta w zwierciadle wirtualnego świata” ks. prof. dra hab. Radosława Chałupniaka, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.