Drukuj Powrót do artykułu

Abp Szal do kleryków: módlcie się o mądrość serca

23 czerwca 2018 | 18:37 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Do gromadzenia skarbu, jakim jest mądrość serca zachęcał abp Adam Szal kleryków kończących rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. – Potrzeba, aby naszym majątkiem były sprawy Boże, abyśmy umieli wybierać sercem – wskazywał metropolita przemyski.

Abp Adam Szal zwrócił uwagę, że ludzie gromadzą sobie różne skarby: przedsiębiorcy szukają sposobu na pomnożenie majątku, hobbyści zbierają różne przedmioty, sportowcy starają się osiągać dobre wyniki, a naukowcy – dokonać jakiegoś niezwykłego odkrycia. – Ważne jest to, jaka intencja towarzyszy poszukiwaniu tych naszych skarbów. Zawsze jest niebezpieczeństwo ulegania niewłaściwej motywacji, choćby tej: co pomyślą o mnie ludzie – zaznaczył.

Metropolita przemyski podkreślił, że właściwa motywacja może zabezpieczyć przed niepożądanymi skutkami, takimi jak wojny, nienawiść, rozbicie w rodzinach. – Dlatego w poszukiwaniu dóbr bardzo potrzebna jest samokontrola i to, na co wskazuje Jezus: gdzie jest moje serce? – mówił metropolita przemyski.

Hierarcha wskazywał, by czerpać przykład z króla Salomona, który nie prosił Boga o bogactwa, ale o mądrość serca. – Potrzeba dobrego serca, potrzeba, abyśmy umieli całym sercem miłować Pana Boga i drugiego człowieka, aby naszą duszą, naszym majątkiem były sprawy Boże, abyśmy umieli wybierać sercem, abyśmy umieli patrzeć na świat nie tylko przez pryzmat intelektu, ale także przez pryzmat naszego serca. Wtedy będziemy mogli mieć dobre oko, dobre spojrzenie, bo jest niebezpieczeństwo spojrzenia chorego, zafałszowanego, które nie uwzględnia światła, którym jest Chrystus; światła, które jest prawdziwe. Dobre oko kieruje się światłem Bożego Słowa. To Słowo rozważa, to Słowo jest światłem dla jego stóp – mówił abp Szal.

Przypomniał, że w ewangelicznym opisie o skarbie i perle, jego bohaterowie są tak zdeterminowani, że sprzedają wszystko, aby kupić tę drogocenną rzecz. – Oby dla nas wszystkich skarbem było królestwo Boże. Taki jest sens naszych chrześcijańskich wysiłków, pracy kapłańskiej i pracy, którą podejmują ludzie świeccy i tej, którą podejmują na wielu płaszczyznach alumni, którzy chcą nie tylko zdobyć dobre oceny w indeksie, ale także uformować swoje serce i oko – mówił.

Mszę św. z abp. Szalem koncelebrował abp senior Józef Michalik, kapłani obchodzący w tym roku złoty i srebrny jubileusz święceń kapłańskich oraz księża wychowawcy w seminarium.

Podczas wakacji klerycy będą posługiwać w swoich rodzinnych parafiach oraz podczas rekolekcji i pielgrzymek. Będą również pełnić dyżury, pełniąc różne funkcje w seminarium.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.