Drukuj Powrót do artykułu

Abp Szal do kleryków: sutanna jest ważnym narzędziem ewangelizacji

08 grudnia 2018 | 11:43 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Sutanna jest ważnym narzędziem ewangelizacji – przekonywał abp Adam Szal. W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył on obrzędowi obłóczyn, czyli wręczenia strojów duchownych 8 klerykom III roku przemyskiego seminarium duchownego.

Metropolita przemyski zaznaczył, że sutanna jest zewnętrznym znakiem tego, „co ma dziać się wewnątrz człowieka”. – To znak zewnętrzny tego, że mamy dalej kroczyć w kierunku świętości – powiedział.
Abp Szal zwrócił uwagę, że “szata duchowna określa nasze powołanie, powołanie do świętości, powołanie do kapłaństwa, czy życia zakonnego. Szata duchowna ma przede wszystkim funkcję ewangelizacyjną” – podkreślił.

Jak stwierdził abp Szal, chodzenie w sutannie ma wymiar ewangelizacyjny. – To zewnętrzny znak mówiący, że są ludzie służący Panu Bogu, dla których droga powołania jest istotna i ten ktoś, kto nosi habit lub sutannę jest powołany – powiedział.

Jego zdaniem w krajach, gdzie zrezygnowano z noszenia sutanny, duchowni nie zyskali ani na popularności, ani nie postąpili w ewangelizacji, „mimo że tłumaczą sobie, że trzeba być jednym z wielu, aby przerabiać to środowisko, w którym się żyje”. – Myślę, że jest to lekkomyślne porzucenie bardzo ważnego narzędzia ewangelizacji. Choć oczywiście istotne jest głoszenie Słowa, sprawowanie sakramentów, ale strój też jest bardzo ważny – podkreślił.

Hierarcha zaznaczył, że – nawet jeśli brzmi to patetycznie – to sutanna i habit są „obroną przed złem”. – Nosząc sutannę, uświadamiamy sobie nasze powołanie – powiedział.

Zgodnie z tradycją Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, klerycy przyjmują sutanny podczas Nieszporów w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku strój duchowny ubrało po raz pierwszy ośmiu kleryków.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.