Lekarstwem na życiową pustkę jest Jezus
11 lutego 2020 | 19:45 | pab / hsz | Jarosław Ⓒ Ⓟ
Lekarstwem na życiową pustkę, która grozi każdemu człowiekowi, są słowa Jezusa: Przyjdźcie do Mnie wszyscy – wskazywał abp Adam Szal, który w Światowy Dzień Chorego przewodniczył Mszy św. w Domu Ulgi w Cierpieniu w Jarosławiu.
Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że chorzy i potrzebujący są nie tylko krajach bardzo biednych, ale także w tych, które uważane są za wysoko rozwinięte. – Jest pewnym paradoksem, że z jednej strony poprawia się dobrobyt, człowiek czuje się samodzielny, samowystarczalny do tego stopnia, że pustoszeją kościoły, bo ludzie uważają, że sami sobie dadzą radę. Wydłużają się za to kolejki do psychoterapeutów, psychologów i psychiatrów, bo pojawia się pustka w człowieku – mówił.
Hierarcha zaznaczył, że ta pustka życiowa może się pojawić w różnych sytuacjach. Zarówno wtedy, gdy człowiek przygnieciony ciężarem choroby lub cierpienia nie może poza poradzić sobie z tym problemem; jak i wtedy, kiedy człowiek jest bogaty i ma różne środki to dyspozycji, a jednak wewnętrznie nie może zapełnić duchowej pustki.
– Pomocą w wypełnieniu tej pustki, która może zagrażać każdemu z nas jest wiara, pomocą jest spojrzenie Chrystusa, które kieruje na każdego bez wyjątku: i bogatego i biednego. Do wszystkich ludzi Chrystus mówi: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, przyjdźcie bez patrzenia na to ile macie pieniędzy, bez patrzenia na to czy jesteście zdrowi czy chorzy – mówił.
Abp Szal stwierdził, że dochodzi tu do pewnego paradoksu, ponieważ Chrystus proponuje strapionym nietypowy dar: „weźcie na siebie moje jarzmo i brzemię”. Zwrócił jednak uwagę, że jarzmo to trud, który umożliwia spełnienie celu. – Bez jarzma, a w późniejszych czasach bez chomąta, trudno byłoby zwierzętom pociągowym ciągnąć wóz czy pług. Trzeba, by zwierzę przyjęło to jarzmo – mówił metropolita przemyski.– Co jest tym jarzmem, które nakłada Pan Jezus? To nie tylko choroba i cierpienie. Tym jarzmem są słowa Chrystusa, jest jego nauka, są przykazania. To jest niezwykła pomoc, którą Pan Jezus nas obdarza – kontynuował. Kaznodzieja uznał, że jest to lekarstwo na życiową pustkę, która grozi każdemu człowiekowi. – Pan Jezus nie narzuca nam jakichś surowych przepisów, ale oferuje miłość miłosierną. W sposób szczególny zaoferował tę miłość przez swoją mękę śmierć i zmartwychwstanie, a także przez ustanowione przez siebie sakramenty święte – podkreślił.
Przywołując orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Chorego, abp Szal zaznaczył, że „Kościół święty ma być domem przyjaznym dla chorego i cierpiącego, w którym będziemy uzyskiwać łaskę i akceptację ze strony bliźnich”.
Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu to hospicjum, które wchodzi w skład Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej. Tworzą je także: schronisko dla bezdomnych oraz Zakład Opieki Leczniczej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.