Drukuj Powrót do artykułu

Abp Szal: los Polski to nasza uczciwość w pracy

21 kwietnia 2018 | 15:36 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

O tym, że los Polski zależy od uczciwości jej mieszkańców we wszystkich aspektach codziennego życia przekonywał dziś abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył w archikatedrze w Przemyślu Mszy św. na rozpoczęcie XII Kongresu Nauczycieli i Wychowawców. Jego głównym gościem będzie wicepremier Beata Szydło.

Abp Szal zachęcał, by być wiernym „temu dziedzictwu, które liczy sobie ponad 1050 lat”. Przestrzegał, aby „nie pozwalać zatruwać swoich umysłów oraz umysłów dzieci i młodzieży obcymi ideami i pseudowartościami, obcymi systemami wartości, które różnymi sposobami próbują wchodzić w różne dziedziny naszego życia”.

– Nie pozwólmy, aby do naszych szkół weszła obca ideologia gender, czy fałszywe koncepcje moralności, fałszywe spojrzenie na małżeństwo, na rodzinę, a także brak szacunku do życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – wzywał abp Szal.

Kaznodzieja zachęcał do czerpania wzoru z Jana Pawła II, który mówił o sobie, że czuje się odpowiedzialny za dziedzictwo, któremu na imię Polska. Wskazywał też na potrzebę ducha ofiarności, dzięki któremu będzie można stawić czoła pojawiającym trudnościom.

Rządzącym życzył, by pracowali w duchu odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo, by szanowali chrześcijańskie dziedzictwo Polski, mądrą troską otaczali życie każdego człowieka – i niepełnosprawnego i tego, który dopiero zaczął istnieć pod sercem matki.

Hierarcha wskazywał, że los Polski to nie tylko historia, ale i teraźniejszość. – Los Polski to nasza uczciwość w pracy, to nasza uczciwość w dokonywaniu wyborów, to nasza uczciwość także w płaceniu podatków, to troska o nasz język, o kulturę, o religię, o Kościół, o chrześcijaństwo. To także symbole, do których należy godło, czy nasza biało-czerwona flaga – mówił abp Szal.

XII Kongres Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej zorganizowali: Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie i Zgromadzenie Księży Michalitów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.