Abp Szal: Miłujące Serce wciąż przypomina światu, że miłość Boga nie została zamknięta w wydarzeniu Golgoty
28 maja 2021 | 15:40 | ks. mf | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Choć będzie to wydarzenie historyczne i związane z modlitewnym zawierzeniem, to nie można go sprowadzić jedynie do jednodniowej uroczystości – pisał w liście pasterskim „o poświęceniu się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa” abp Adam Szal – metropolita przemyski.
Rozpoczynają list, biskup przemyski odwołuje się do dokumentu wydanego przez św. Józefa Sebastian Pelczara z okazji zawierzenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wówczas bp Pelczar – gorliwy czciciel i propagator kultu do Najświętszego Serca Pana Jezusa zachęcał diecezjan do uczestnictwa obrzędach związanych z tymi uroczystościami. Nawiązując do niego abp Szal zachęca wiernych, aby kontynuować ten zamysł: „Zechciejmy kontynuować zamysł św. Józefa Sebastiana Pelczara i przygotować się do ponowienia tego aktu zawierzenia. W setną rocznicę tamtego, pamiętnego wydarzenia, 11 czerwca 2021 r., podczas Mszy św. w Bazylice pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, polscy biskupi powierzą Bożemu Sercu całą Ojczyznę – zachęcał metropolita przemyski.
Hierarcha wskazywał w dokumencie także na znaczenie i sens aktu oddania się Bożemu Sercu: „Akt ten zawiera istotne przesłanie i stanowi apel do wszystkich wierzących. Jest wołaniem o to, byśmy w naszej codzienności wynagradzali Boskiemu Sercu za grzechy i niewierności ludzi, którzy zatracili poczucie grzechu w wymiarze duchowym i społecznym. Chodzi o to, abyśmy wpatrzeni w to Serce, rozczytując nieustanną i niegasnącą miłość do rodzaju ludzkiego, upodabniali nasze życie i nasze serca do cichego i pokornego Serca naszego Mistrza i Pana – Jezusa Chrystusa – zauważa arcybiskup.
Ordynariusz przemyski podkreślił znaczenia nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa: „W świecie ludzkiej interesowności, balansującej pomiędzy imperium rzymskim a przywódcami religijnymi, Jezus ukazywał miłujące oblicze Ojca. Poświęcał ludziom czas, rozmawiał z nimi, czynił cuda, motywował do dobrego postępowania. Punktem kulminacyjnym wyrazu Jego miłości do rodzaju ludzkiego było podjęcie męki krzyżowej. Ten akt miłości nie ma w sobie nic z pustej i jedynie słownej deklaracji. Od tej chwili patrzymy na Tego, którego Serce przebito dla naszego zbawienia. Dwa tysiące lat temu niektórzy ludzie przechodzili wobec tego faktu zupełnie obojętnie, inni – może z chwilową zadumą – wspominali czyny Jezusa i dziwili się temu, co z Nim uczyniono. Byli jednak i tacy, którzy łączyli swoje serca z cierpieniami Serca Jezusowego”. Jednak, zauważa abp Szal – „Orędzie o miłującym Sercu Boga, więcej, sama miłość Boga, pragnie dotrzeć do każdego człowieka, podobnie jak docierała niegdyś do biblijnych bohaterów. Jakże trzeba nam, szczególnie w czasach niepewności, lęku, braku zgody i jedności, na nowo zadziwić miłością Jezusa do każdego człowieka! Coraz rzadziej, niestety, robi na nas przejmujące wrażenie przebity na krzyżu bok Zbawiciela i spływająca z niego krew. Być może ulegamy pędowi życia i mniej w nas zadumy nad miłością Boga” – zauważa autor listu.
Metropolita przemyski wskazuje i zachęca także do uczestnictwa w poszczególnych nabożeństwach do Najświętszego Serca Pana Jezusa: „Przede wszystkim zachęcam do ożywienia kultu eucharystycznego. To w Eucharystii Serce Jezusa jest najbliżej nas, najpełniej łączy się z nami, a my z Nim. Znamiennym jest fakt, że w trudnym czasie ograniczeń, izolacji i cierpienia, szukamy eucharystycznej obecności Jezusa w Mszy świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu. Nie brakuje jednak i takich osób, które z obojętności, lenistwa i instrumentalnie traktowanej dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej, od miesięcy opuszczają spotkanie z miłującym Sercem Boga w Eucharystii. Proszę wszystkich, aby z nowym zapałem i gorliwością spotykali się z Jezusem eucharystycznym w niedziele i – w miarę możliwości – w dni powszednie – zachęca hierarcha.
Inne formy czci Serca Jezusowego wskazywane przez arcybiskupa to: „nawiedzenie Najświętszego Sakramentu; godzinę świętą; praktykę pierwszych czwartków miesiąca, kiedy wypraszamy dar powołań; pierwszych piątków miesiąca, podczas których wynagradzamy Bogu za grzechy świata; akty osobistego poświęcenia siebie, rodzin i parafii; modlitwę Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwłaszcza w czerwcu; rozmaite akty przebłagalne. To bogactwo Kościoła powszechnego, o którym nie zapominajmy i z którego aktywnie korzystajmy zarówno w naszych parafiach, jak i podczas modlitw w naszych domach – apelował biskup przemyski.
Autor listu wskazuje także na zaangażowanie we wspólnotę Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także do troski o przydrożne kapliczki i ołtarzyki dedykowane Bożemu Sercu : „Niech każde spojrzenie na ten wizerunek będzie dla nas zachętą, aby życie uczynić cichym, pokornym, ofiarnym i miłującym wobec członków rodziny i w relacjach międzyludzkich – zachęca metropolita przemyski.
W ostatniej części listu abp Szal zachęca, aby przygotowania do zawierzenia się Sercu Jezusowemu było naznaczone dążenie do zgody i pojednania: „Uczyńmy wszystko, aby czas przygotowania do Aktu Poświęcenia Najświętszemu Sercu naszej Ojczyzny, a także każdej parafii i rodziny naszej Archidiecezji, był wypełniony staraniami o zgodę i pojednanie w naszych domach oraz w środowiskach, w których żyjemy. Tak wiele pośród nas niepotrzebnych podziałów, absurdalnych waśni, długotrwałych konfliktów. Wyciągnijmy dłoń do zgody, poprośmy o przebaczenie! W miarę możliwości, próbujmy nieść orędzie nadziei osobom samotnym, chorym, wątpiącym, przeżywającym trudności materialne czy duchowe. Niech nasze świadectwo życia i szczera gotowość pomocy będą dla nich czytelnym znakiem cichej i pokornej służby, której uczmy się od Jezusa – apeluje ordynariusz przemyski.
List pasterski zostanie odczytany w kościołach i kaplicach archidiecezji przemyskiej 30 maja br. Związany jest on z przygotowaniem do zawierzenia całej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, które odbędzie się w Krakowie 11 czerwca – w 100. rocznicę oddanie całego narodu Bożemu Sercu. W archidiecezji przemyskiej przygotowanie to będzie miało postać nowenny odbywającej się w kościele św. Mikołaja w Jarosławiu, w które zaangażowane są wszyscy wierni z archidiecezji z różnych ruchów, wspólnot i stowarzyszeń katolickich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.