Abp Szal: modlę się, by nie pustoszały piękne polskie domy
22 maja 2016 | 13:00 | pab Ⓒ Ⓟ
Modlę się, by nie pustoszały piękne polskie domy, a młodzi we własnej Ojczyźnie mogli realizować swoje marzenia i budować jej przyszłość – pisze nowy metropolita przemyski abp Adam Szal w liście pasterskim, który dzisiaj jest czytany w kościołach archidiecezji przemyskiej. Wczoraj abp Szal odbył ingres do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu.
W pierwszym liście pasterskim do diecezjan abp Adam Szal podkreśla, że na początku swojego posługiwania jako ordynariusz archidiecezji przemyskiej, chciałby naznaczyć wszystkich znakiem krzyża świętego i zachęcić do wspólnego życiowego wędrowania. „Z woli Ojca Świętego Franciszka będziemy wspólnie realizować nasze życiowe powołania, które mają nas zbliżyć do Pana Boga i do drugiego człowieka” – pisze.
Swoje błogosławieństwo w pierwszej kolejności kieruje on w stronę swojego poprzednika abp. Józefa Michalika, dziękując mu „za przykład umiłowania spraw Bożych i Kościoła katolickiego” oraz w stronę biskupa pomocniczego Stanisława Jamrozka, aby umocniło go w trudzie pasterskiego posługiwania.
Kapłanów diecezjalnych i zakonnych abp Szal prosi o wierne realizowanie swego powołania kapłańskiego, na wzór świętych kapłanów archidiecezji przemyskiej. „Bądźcie głosicielami Słowa Bożego, wytrwałymi szafarzami sakramentów świętych, animatorami różnych, ożywiających wiarę w naszych parafiach grup duszpasterskich” – wskazuje.
Metropolita przemyski błogosławi również osobom życia konsekrowanego, które „służą Bogu i ludziom przez trwanie w modlitwie i w pełnieniu codziennej, szarej służby” oraz klerykom Wyższego Seminarium Duchownego, życząc im duchowego wzrostu w wędrówce ku realizacji powołania kapłańskiego.
Wszystkim rodzinom archidiecezji abp Szal życzy, by owocem udzielanego błogosławieństwa była miłość, wierność i uczciwość małżeńska oraz trwanie w sakramentalnym związku. „Oby w naszych rodzinach nie było bolesnych napięć, rozdarcia, bezrobocia, alkoholizmu i innych nieszczęść” – pisze abp Szal.
„Modlę się i Was do tej modlitwy zachęcam, by nie pustoszały piękne polskie domy, a młodzi we własnej Ojczyźnie mogli realizować swoje marzenia i budować jej przyszłość. Niech rodziny naszej archidiecezji tworząc kręgi Kościoła domowego wspomagają się wzajemnie i umacniają w życiu wiary” – podkreśla metropolita przemyski.
Hierarcha zachęca też, aby rodzice jak najczęściej kreślili znak krzyża na czołach swoich dzieci.
Młodych abp Szal zaprasza do włączenia się w różne grupy duszpasterskie oraz zaangażowanie w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży zarówno w archidiecezji jak i w Krakowie. „Miejcie odwagę także odpowiedzieć na zaproszenie Jezusa do pójścia za głosem powołania kapłańskiego czy zakonnego. Czeka na Was Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu i wiele zakonnych nowicjatów” – pisze.
„Z pokornym błogosławieństwem” abp Szal pochyla się również nad bezrobotnymi, chorymi, cierpiącymi duchowo i fizycznie. „Jesteście tak blisko Chrystusowego Krzyża. Proszę Was, ofiarujcie Wasze cierpienie i poczucie osamotnienia w intencji zbawienia nas wszystkich” – zachęca.
Swoim błogosławieństwem metropolita przemyski ogarnia także tych, których konieczność życiowa zmusiła do opuszczenia Ojczyzny i pobytu na emigracji. „Czujcie się potrzebni dla swoich rodzin i dla Kościoła w archidiecezji. Dobry Bóg niech ustrzeże Was od utraty wiary i pozwoli wrócić do domu rodzinnego” – pisze.
„Boże błogosławieństwo niech dotknie łaską nawrócenia tych wszystkich, którzy obecnie są oddaleni od Pana Boga i Jego Kościoła. Dobry Łotr, patron naszej archidiecezji, niech wyprosi nam wszystkim łaskę nawrócenia” – kontynuuje abp Szal.
Metropolita przemyski wskazuje, że w dzisiejszym świecie, „tak skomplikowanym, pełnym rażących niesprawiedliwości i krzywd”, ciągle aktualna jest zachęta św. Piotra Apostoła: „Nie oddawajcie złym za złe ani złorzeczeniem za złorzeczenie. Przeciwnie zaś błogosławcie. Do tego jesteście powołani, abyście odziedziczyli błogosławieństwo” (1P 3,9).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.