Abp Szal: nie ma właściwego spojrzenia na Boże Narodzenie bez wiary
25 grudnia 2018 | 09:10 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Nie ma właściwego spojrzenia na Boże Narodzenie bez wiary – powiedział abp Adam Szal podczas Pasterki w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. – Pan Bóg stawia nam wymagania i chce być razem z nami. Chce, abyśmy otworzyli Mu drzwi naszego serca i przyjęli Go – apelował metropolita przemyski.
Abp Szal wskazywał, że Boże Narodzenie obchodzimy po to, aby się nauczyć miłości do Pana Jezusa. – Trzeba uczyć się tej miłości, trzeba odkrywać prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Trzeba zerwać tę zasłonę, którą nadaje zbyt powierzchowny folklor, czy sentymentalizm, a bywa, że nawet biznes. Trzeba dojść do przekonania, że motywem Bożego działania jest miłość – podkreślił.
Metropolita przemyski zaznaczył, że nie da się zrozumieć prawdy o tym, że Bóg stał się człowiekiem „bez stwierdzenia, że jest to wyraz Bożej miłości skierowanej do nas”. – Trzeba odpowiedzieć na tę miłość swoją miłością i wdzięcznością – powiedział.
Abp Szal podkreślił, że „nie ma sensu patrzenie na Boże Narodzenie bez oświetlenia go wiarą”. – Bez wiary będzie to tylko, jak mówią niektórzy celebryci, magia świąt, bez wiary będą to tylko zakupy, przygotowanie przyjęcia, czy świętowanie nie zawsze zgodne z etyką katolicką. Nie ma właściwego spojrzenia na Boże Narodzenie bez wiary, bez dostrzeżenia obecności Pana Boga – mówił.
Kaznodzieja zapewniał, że „Pan Bóg nie jest na szarym końcu”. – Pan Bóg stawia nam wymagania i chce być razem z nami. Chce, abyśmy otworzyli Mu drzwi naszego serca i przyjęli Go. Chciałoby się powiedzieć: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Tak wołał swego czasu św. Jan Paweł II. Bóg nie jest daleki, Bóg jest bliski. I ta bliskość pojawia się szczególnie teraz, kiedy przeżywamy tajemnicę Bożego Narodzenia. On chce przyjść do nas – mówił.
Aby nie utracić wiary i mieć Pana Boga na pierwszym miejscu, abp Szal radził, żeby czytać Pismo Święte i słuchać Słowa Bożego i przyjmować je „jako skierowane do mnie konkretnie, nie do kogoś, kto jest obok”. Wskazywał także na istotę sakramentów, zwłaszcza Eucharystii i pokuty. – Jest to prosta droga do zjednoczenia z Panem Bogiem, do postawienia Go na pierwszym miejscu – stwierdził.
Wraz z abp. Szalem Mszę św. koncelebrowali: abp senior Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek oraz księża pracujący w Kurii Metropolitalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.