Abp Szal: ołtarz mszalny znakiem Chrystusa przybitego do krzyża
29 września 2021 | 22:28 | łsz | Borek Stary Ⓒ Ⓟ
– Przy ołtarzu mamy dziękować, prosić, przepraszać, uwielbiać Pana Boga. To jest szczególne miejsce, na którym rodzi się Eucharystia – powiedział abp Adam Szal podczas uroczystości poświęcenia ołtarza w parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Borku Starym.
W homilii metropolita przemyski przypomniał, że wrzesień jest miesiącem wielu wspomnień liturgicznych będących swoistą katechezą dla ludzi wierzących w Jezusa. – Zechciejmy w kontekście konsekracji ołtarza wspomnieć na św. Wacława, który jest patronem sąsiednich Czech – poprosił kaznodzieja przywołując biogram jego życia. – On przygotowywał przez całe życie ołtarz, jako męczennik na tym ołtarzu oddał śmierć dla Chrystusa – dodał.
Abp Szal wyjaśniał zebranym czym jest obrzęd poświęcenia ołtarza. – Jest to wydarzenie bardzo ważne i historyczne, bo tak było także w historii zbawienia i Starego, i Nowego przymierza – zauważył hierarcha wyliczając liczne momenty, kiedy to naród wybrany gromadził się składając Panu ofiary na ołtarzach.
Jak podkreślił, szczególnym ołtarzem jest ołtarz w Wieczerniku. – To apostołowie otrzymali polecenie od Pana Jezusa, aby przygotowali ołtarz dla Pana. I przy tym ołtarzu Chrystus złożył niezwykłą ofiarę, samego siebie. Stał się i kapłanem i ofiarą, i pokarmem dla nas – powiedział metropolita przemyski.
Kaznodzieja podkreślił, że każdy ołtarz mszalny jest znakiem Chrystusa przybitego do krzyża, Chrystusa, z którego boku wypływają krew i woda, gdzie zrodziły się sakramenty Kościoła. – Jest stołem świętym, który gromadzi nas zaproszonych. Jest miejscem składania swoich trosk i otrzymania mocy Ducha Świętego – dodał.
Ołtarz to także symbol jedności Kościoła. – Przy ołtarzu mamy dziękować, prosić, przepraszać, uwielbiać Pana Boga – powiedział kaznodzieja. Dlatego ołtarz jest najważniejszym miejscem świątyni. – To jest szczególne miejsce na którym rodzi się Eucharystia – wyjaśniał.
Na zakończenie homilii abp Adam Szal zauważył, że różne w wyglądzie i formie są ołtarze. – Ale jeżeli ten ołtarz uczynimy też duchowym miejscem będzie on zawsze wspaniały, bo tajemnice, które na nim się odbywają są wspaniałe – powiedział hierarcha zachęcając, aby lokalne społeczność parafialna gromadziła się jak najczęściej i jak najliczniej wokół niego.
Abp Ryś o Eucharystii na Arenie Młodych: nie dochowałem wszystkich norm i kanonów, przepraszam
W nowy ołtarz zostały wmurowane relikwie św. Józefa Sebastiana, biskupa przemyskiego. To szczególny znak aktualnego roku duszpasterskiego, któremu w archidiecezji przemyskiej patronuje ten święty.
Podczas uroczystej Mszy świętej z poświęceniem ołtarza młodzież z parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Borku Starym przyjęła sakrament bierzmowania.
Obecny kościół parafialny w Borku Starym wybudowany w latach 1928-1938 jest murowany, trzynawowy, neogotycki według projektu Bronisława Wiktora. Konsekrował go w roku 1939 biskup przemyski Franciszek Barda. W kościele znajdują się trzy barokowe ołtarze ze starego kościoła, chrzcielnica z roku 1755, oraz kilka obrazów, w tym obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.
Parafia Borek Stary to wyjątkowa parafia, obejmuje bowiem cztery wioski położone w czterech gminach. Na jej terenie istnieją trzy kościoły dojazdowe: w Nowym Borku, Borówkach i Woli Borkowskiej. Na terenie parafii jest również kościół OO. Dominikanów, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny, koronowany 15 sierpnia 1919 r. przez biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.