Abp Szal: świętość nie zależy od tego co czynimy, ale od tego jak czynimy
28 marca 2024 | 16:53 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Świętość nie zależy od tego co czynimy, ale od tego jak czynimy – podkreślił abp Adam Szal podczas Mszy świętej Krzyżma w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.
Metropolita przemyski swoją homilię poświęcił refleksji nad tajemnicą kapłaństwa i roli kapłana we współczesnym świecie. – Wielki Czwartek to dzień uwielbienia Boga za wielki dar kapłaństwa. Ten dzień gromadzi nas w przemyskiej bazylice archikatedralnej jak co roku, po to, aby dziękować za sakrament kapłaństwa, za powołanie, ale także po to, aby odnowić swoje całkowite zawierzenie się Chrystusowi. W ten dzień w pokorze stajemy przed Panem Bogiem po to, aby popatrzeć na nasze kapłańskie życie. Aby po raz kolejny w ciągu naszego życia odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania: czym jest dla nas tajemnica kapłaństwa w Kościele katolickim, jakim powinien być kapłan XXI wieku? – powiedział kaznodzieja.
Zauważył, że dokładnie dzisiaj, czyli 28 marca przypada 100. rocznica śmierci św. biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara. Zwrócił uwagę, że jego refleksja nad kondycją Kościoła jest wciąż aktualna, mimo że napisana na przełomie XIX i XX wieku. Jak zaznaczył, św. Józef Sebastian oceniając sytuację, wzywał jednocześnie do określonego działania. Wskazywał: „Wielkim jest w czasach naszych zadanie kapłanów, bo oni mają, przy pomocy łaski Bożej, niedowiarków pokonać i nawrócić, oziębłych pociągnąć do Boga i Kościoła, wierzących oświecić w rzeczach Bożych i udoskonalić w cnotach”.
Abp Szal podkreślił za swoim świętym poprzednikiem, że nie dokona tego kapłan zły, oziębły, niewykształcony, małej cnoty i gorliwości, ponieważ „raczej wywoła zgorszenie, bo źli upadek jednego policzą na karb całego duchowieństwa, a zobaczywszy coś zdrożnego, roztrąbią to na wszystkie strony świata”.
Już wtedy bp Pelczar przestrzegał, że „nieprzyjaciele Kościoła starają się wyrugować religię ze szkół (…) psują życie rodzinne, odrywając męża od ogniska domowego, a kobietę łudząc blichtrem emancypacji (…) oraz zeświecczyć duchowieństwo i oderwać je od biskupów i papieża, by złamać jego siłę”.
– Te zacytowane przed chwilą słowa św. Pelczara jakże są ważne i prorocze. Zachęcają nas do szczególnej pracy nad sobą. Szczególnie do wierności swemu powołaniu. Wierność to jakby rdzeń naszej kapłańskiej posługi. Wierność Chrystusowi, wierność zobowiązaniom, wierność powołaniu, wierność celibatowi, wierność posłuszeństwu, wierność Ewangelii, wierność na modlitwie. Można by długą litanię przykładów wierności wymieniać – mówił abp Szal.
Metropolita przemyski stwierdził, że wierność powołaniu jest najkrótszą drogą do świętości, ale zaznaczył, że „świętość nie zależy od tego co czynimy, ale od tego jak czynimy”. – Czy podejmujemy inicjatywy duszpasterskie, choćby związane z duszpasterstwem rodzin, duszpasterstwem młodzieży? Czy jesteśmy wierni w takich na pozór drobnych rzeczach, jak choćby strój duchowny? Jeden akt dobrze spełniony, więcej nas uświęca niż tysiące niedbałych – powiedział.
– Niestety często pragniemy rzeczy wielkich, które najprawdopodobniej nigdy nie nadejdą, a zaniedbujemy na pozór małe i drobne. Jeśli pragniemy rzeczy wielkich to Pan Bóg mówi: miejsce składania świadectwa jest tam, gdzie wola Boża cię postawiła. tam się uświęcisz – kontynuował.
Kończąc homilię abp Szal przypomniał, że Wielki Czwartek jest okazją do wyrażenia wdzięczności kapłanom za ich pracę duszpasterską, głoszenie Sowa Bożego, sprawowanie sakramentów, prowadzenie grup duszpasterskich i otwartość na ludzi. – Niech waszej pracy duszpasterskiej towarzyszy radość, satysfakcja i entuzjazm, mimo znużenia codziennymi troskami – życzył księżom metropolita przemyski.
Wraz z abp. Szalem Eucharystię koncelebrowali: abp senior Józef Michalik, biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio oraz licznie zgromadzeni księża z całej archidiecezji przemyskiej.
Po homilii kapłani odnowili swoje przyrzeczenia, składane podczas święceń. Natomiast po komunii św. abp Szal poświęcił oleje święte używane do sprawowania sakramentów chrztu św., bierzmowania, namaszczenia chorych i kapłaństwa.
Msza Krzyżma świętego jest jedyną mszą sprawowaną w Wielki Czwartek przed południem. Zazwyczaj odprawiana jest w kościołach katedralnych, a przewodniczy jej biskup diecezjalny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.