Drukuj Powrót do artykułu

Abp Szal: W perspektywie krzyża szukajmy odpowiedzi na ważne pytania

17 lutego 2018 | 20:19 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

W perspektywie krzyża szukajmy odpowiedzi na ważne pytania dotyczące sensu życia, cierpienia i śmierci – pisze abp Adam Szal w liście na tegoroczny Wielki Post. Metropolita przemyski zachęca, by nabrać dystansu do rzeczy materialnych i większą uwagę zwrócić na drugiego człowieka.

Abp Adam Szal nawiązuje do 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni i zachęca, by Wielki Post był dla każdego wierzącego właśnie takim swoistym czasem pustyni, przeżytym w posłuszeństwie Duchowi Świętemu. Zauważa jednocześnie, że jest to piękny, ale zarazem trudny okres liturgiczny.

Piękny – bo prowadzi do umocnienia lub nawiązania na nowo przyjaźni z Bogiem. Trudny – bo przez praktykowaną modlitwę, post i jałmużnę podejmujemy wysiłek zmiany życia i wyprostowania powikłanych dróg. „Niech nasza wierność Duchowi Świętemu polega na odwróceniu się od zła i zwróceniu się całym sercem ku woli Bożej. W perspektywie krzyża szukajmy odpowiedzi na ważne pytania dotyczące sensu życia, cierpienia i śmierci” – pisze abp Szal.

Metropolita przemyski sugeruje, że może w tym czasie trzeba będzie ograniczyć czas spędzany przed telewizorem, komputerem czy smartfonem, a zamiast nich wziąć do ręki Pismo Święte, książkę religijną lub czasopismo katolickie.
„Znajdźmy czas dla drugiego człowieka, zwłaszcza chorego, cierpiącego samotnego. Nabierzmy dystansu wobec spraw materialnych, które, choć potrzebne do codziennego życia, nie mogą nam przesłaniać Pana Boga. Ożywmy w sobie pragnienie tworzenia wspólnoty. Tej rodzinnej, ale także i parafialnej, gdzie będziemy mogli dzielić się z innymi darem modlitwy, pomocy czy rady” – zachęca.

Hierarcha wskazuje, aby całe rodziny brały udział w rekolekcjach parafialnych i nabożeństwach pasyjnych, a także dobrze przeżyły spowiedź. Zachęca też do podjęcia jakiegoś wielkopostnego postanowienia, nie tyle jednak chwilowo sobie czegoś odmawiając, co raczej trwale coś postanawiając. Sugeruje też włączenie się do jakiejś wspólnoty parafialnej.

W swoim liście abp Szal zwraca się również do młodzieży, zapraszając ją do udziału w Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Odbędzie się ono w dniach 23 – 25 marca w Radymnie. „Niech to miasto będzie wielkopostną pustynią, na którą wyprowadzi nas wszystkich Duch Święty. Wyjdźcie na tę pustynię, realizując program Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej i wraz ze swoimi rówieśnikami szukajcie odpowiedzi na pytania dotyczące tajemnicy Ducha Świętego, który przychodzi do nas ze swymi darami” – zachęca.

List metropolity przemyskiego będzie czytany w kościołach archidiecezji przemyskiej w I niedzielę Wielkiego Postu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.