Abp Szal: wspierajmy uchodźców wojennych
03 marca 2022 | 20:22 | łsz | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Życzliwym słowem i chrześcijańskim czynem miłości wspierajmy uchodźców wojennych przybywających na teren naszej archidiecezji i całej Ojczyzny – pisze abp Adam Szal w liście pasterskim „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” na Wielki Post 2022.
– Zechciejmy zrzucić kajdany grzechu i spotkać się z Ukrzyżowanym Zbawicielem, który jako jedyny może przywrócić w nas wewnętrzny pokój i radość, która z kolei zawsze chce być dzielona. Stąd właśnie rodzi się chrześcijański apostolat i potrzeba, by innym ludziom nieść nadzieję, wzywać do większej wrażliwości i zgody oraz ukazywać piękno chrześcijańskiej miłości – napisał metropolita przemyski.
Hierarcha zauważa również, że każda pokusa jest atrakcyjna i wzbudza pożądanie. – Jednakże uleganie pokusom doprowadzi ostatecznie do zniewolenia, zamknie w więzieniu egoistycznych pragnień, zburzy pokój i sparaliżuje chrześcijański apostolat – wyjaśnia arcybiskup.
Jednak szczególną pomocą jest zawsze Chrystus obecny w Eucharystii. – W Eucharystii tkwi nasza siła, pomoc w walce z grzechem, źródło natchnień do życiowych wyborów i pociecha w walce z pokusami i wątpliwościami – zauważa hierarcha.
Metropolita przemyski apeluje, żeby w parafiach i w życiu osobistym wiernych była obecna praktyka adoracji Najświętszego Sakramentu. – Proszę duszpasterzy, aby umożliwiali wiernym trwanie przed Jezusem ukrytym w Eucharystii i sami dawali świadectwo swojej przed Nim obecności – zaleca hierarcha.
– Powróćmy z gorliwością do rodzinnego uczestnictwa we Mszy świętej. Trwajmy przy Eucharystii podczas nabożeństw pasyjnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Znajdźmy czas, aby wziąć udział w rekolekcjach wielkopostnych – dodaje.
Jak podkreśla abp Szal w swoim wielkopostnym liście, okres Wielkiego Postu, który jest czasem intensywniejszej pracy duchowej, zachęca, by częściej sięgać do Pisma Świętego. Świadomość bezcennego skarbu, jakim jest dla nas Słowo Boże, niech pomaga nam w prywatnej lekturze natchnionych tekstów, w tworzeniu parafialnych grup biblijnych, a także w chętnym podejmowaniu posługi lektora czy psalmisty podczas Mszy Świętej – proponuje hierarcha i proponuje, że warto włączyć się w Apostolat Biblijny, którego propozycje mogą ubogacić katechezę szkolną i parafialną.
Kolejną pomocą w osiągnięciu wewnętrznego pokoju jest sakrament pokuty. – W sakramencie pokuty Pan Bóg wyzwala nas z niewoli grzechu, umacnia miłość i posyła, aby nieść nadzieję i pokój – przypomina arcybiskup i prosi, aby nie zaniedbywać regularnej spowiedzi, a do każdej z nich odpowiednio się przygotowywać. – Duszpasterzy proszę, aby stwarzali wiernym jak najczęściej możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz stale o tym informowali – uzupełnia swoją myśl ordynariusz przemyski.
Metropolita przemyski stwierdza, że „izolacja społeczna, obawa o zdrowie i życie, przerażające widmo okrucieństwa wojny, troska o niepewne jutro, konflikty światopoglądowe i polityczne oraz zanik poczucia grzechu to tylko niektóre przyczyny naszych nie-pokojów”. A chrześcijanin wezwany jest do niesienie pokoju bliźnim.
Zdaniem arcybiskupa, ten Boży pokój najpierw należy zanieść do swoich rodzin i sąsiedztwa. – Powróćmy do wspólnej modlitwy, rodzinnych spotkań przy stole, jednoczących wyjazdów – zachęca hierarcha jednocześnie prosząc, aby Wielki Post był okazją do przełamania uprzedzeń i rozwiązywania długotrwałych konfliktów.
Z kolei rodziców abp Szal prosi, aby poświęcali więcej czasu swoim dzieciom. – Potrzebują tego bardziej niż kiedykolwiek! Nie pozwalajcie im zamykać się w niekontrolowanym, wirtualnym świecie – zaznacza.
Ten pokój Chrystusowy należy także nieść do chorych, cierpiących i ubogich, do ludzi przeżywających rozłąkę z bliskimi, do tych, którzy utracili swoich bliskich. – Czyny miłosierdzia, do których Kościół wzywa w Wielki Poście, zmieniają ludzi, a tym samym oblicze tej ziemi – wyjaśnia arcybiskup apelując o gorliwszą modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. – Życzliwym słowem i chrześcijańskim czynem miłości wspierajmy uchodźców wojennych przybywających na teren naszej archidiecezji i całej Ojczyzny – dodaje.
Hierarcha wyraża też swoją wdzięczność wszystkim zaangażowanym w wszelką pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Ze szczególnym uznaniem i podziwem patrzymy na poczynania Caritas Archidiecezji Przemyskiej, która włączyła się w koordynowanie pomocy humanitarnej oraz uruchomiła wielkie rzesze wolontariuszy i swoich pracowników, aby pomagać uchodźcom przybywającym do nas z terenu ogarniętej przez wojnę Ukrainy – podkreśla abp Szal.
– Drodzy Diecezjanie, dzielcie się pokojem i nadzieją z Waszymi duszpasterzami, z siostrami i braćmi zakonnymi, z misjonarzami – apeluje hierarcha odwołując się do misji niesienie Bożego pokoju. – Dodawajmy im otuchy, pomagajmy w pracy, nie zostawiajmy ich samych. Otaczajmy ich modlitwą i wspierajmy dobrym słowem – napisał arcybiskup.
Na zakończenie hierarcha przypomina, że 12 marca 2022 r. przypada czterechsetna rocznica święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski. – Kontemplując przykład jego życia, podejmijmy modlitwę w intencji powołanych do życia kapłańskiego, misyjnego i zakonnego – napisał abp Szal.
– Niech Chrystus Odkupiciel, Książę Pokoju, przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie, przyniesie nam Boży pokój! Nieśmy go wszystkim ludziom i całemu światu – zakończył tegoroczny list wielkopostny arcybiskup Adam Szal.
List metropolity przemyskiego należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Przemyskiej w 1. Niedzielę Wielkiego Postu, tj. dnia 6 marca 2022 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.