Abp Szewczuk: będziemy mówili z papieżem o patriarchacie
01 lipca 2019 | 03:00 | st, kg (KAI) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Podczas planowanego na 5 i 6 lipca Ojca Świętego z biskupami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego jednym z tematów będzie przyznanie temu Kościołowi godności patriarchatu – powiedział w wywiadzie dla Religijno-Informacyjnej Służby Ukrainy (RISU) zwierzchnik tego Kościoła, abp Światosław Szewczuk.
„Patriarchat jest budowany, nie jest dany, ale jest uznany. Z naszej strony czynimy wszystko, aby funkcjonować jako Kościół patriarchalny. A kwestia uznania (utworzenie lub ogłoszenia) związana jest z decyzją papieża i szanujemy wolność jego decyzji” – powiedział abp Szewczuk.
Sprawa podniesienia dotychczasowego arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego UKGK do rangi patriarchatu ciągnie się ponad 60 lat. Starania o to podjął już kard. Josyf Slipyj (1893-1984), gdy 23 stycznia 1963 odzyskał wolność z sowieckich łagrów. Gdy 9 lutego tegoż roku po uwolnieniu z łagrów znalazł się w Rzymie, niemal natychmiast on i jego najbliżsi współpracownicy rozpoczęli starania w sprawie nadania UKGK rangi patriarchatu. Jednakże ani św. Jan XXIII, ani jego następcy, łącznie z obecnym papieżem nie podjęli tej inicjatywy, głównie ze względów ekumenicznych – aby nie drażnić prawosławnych, zwłaszcza Patriarchatu Moskiewskiego. Chcąc jednak wyrazić uznanie dla tego męczeńskiego Kościoła, w owym czasie zdelegalizowanego w ZSRR, św. Paweł VI ustanowił 23 grudnia 1963 tytuł arcybiskupa większego lwowskiego i mianował na to stanowisko właśnie abp. J. Slipyja. W półtora roku później, na konsystorzu 22 lutego 1965 tenże papież obdarzył mężnego hierarchę godnością kardynalską.
Ale grekokatolicy ukraińscy zarówno J. Slipyja, jak i wszystkich kolejnych jego następców (kardynałów Myrosława Lubacziwśkiego i L. Huzara oraz obecnie abp. S. Szewczuka) określali i określają mianem patriarchów. Również niektóre najwyższe struktury UKGK noszą nazwę patriarszych, np. sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie i kuria zwierzchnika Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.