Abp Szewczuk: Litwa jest głosem Ukrainy do narodów Unii Europejskiej
02 października 2023 | 13:56 | tom (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
„Litwini głęboko współczują naszemu cierpiącemu narodowi i robią wszystko, aby Ukraina z dnia na dzień zbliżała się do zwycięstwa. Litwa jest dziś dla nas strategicznym partnerem, głosem Ukrainy do narodów Unii Europejskiej” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, w tradycyjnym przemówieniu wideo w 85. tygodniu wielkiej wojny, którą „rosyjski agresor sprowadził na spokojną ukraińską ziemię”.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zauważył, że w ciągu ostatniego tygodnia rosyjscy najeźdźcy najmocniej uderzyli w ukraińskie południe. „Płonął ukraiński region Morza Czarnego, płonęły obwody mikołajowski i odeski. Rosjanie celowo niszczą infrastrukturę naszych portów, aby utrudnić eksport ukraińskiego zboża. Płoną osady w prawobrzeżnym obwodzie chersońskim – miasta i wsie nad brzegiem Dniepru. W tym tygodniu długo cierpiące Chersoń i Berysław po raz kolejny spłynęły ludzką krwią” – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Ale mimo wszystko dziękujemy Panu Bogu i Siłom Zbrojnym Ukrainy za to, że żyjemy”.
Przypomniał, że 1 października obchodzone było święto Opieki Najświętszej Maryi Panny. „Jest to nie tylko nasze święto kościelne i religijne, ale także święto narodowe i państwowe. Szczególnie modlimy się za obrońców Ukrainy i dziękujemy im za bohaterską służbę. I dzięki nim możemy dziś powiedzieć: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – powiedział zwierzchnik UKGK.
Abp Szewczuk przypomniał, że w minionym tygodniu szczególne wydarzenia duchowe miały miejsce w Wilnie, które w tym roku obchodzi 700. rocznicę założenia.
„To tutaj duchowni i przedstawiciele społeczności ukraińskiej przybyli, aby dziękować Bogu za 400. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Jozafata, nie tylko z różnych części Litwy, ale także z Łotwy i Estonii. Przybyli także grekokatolicy z Białorusi. Odwiedziliśmy klasztor, w którym św. Jozafat rozpoczął swoją duchową drogę, modliliśmy się w katedrze Świętej Trójcy w Wilnie, która w pewnym okresie historii naszego Kościoła była siedzibą metropolitów kijowskich” – powiedział abp Szewczuk.
Zwrócił uwagę, że jednocześnie była to okazja, aby „podziękować gościnnym narodom krajów bałtyckich za ich otwarte serca i solidarność z narodem ukraińskim”. „Litwa jest dziś dla nas strategicznym partnerem, głosem Ukrainy do narodów Unii Europejskiej” – powiedział arcybiskup.
Przypomniał, że w Rzymie 4 października rozpoczyna się Synod Biskupów na temat synodalności. UKGK reprezentuje trzech delegatów: abp Szewczuk, bp Bohdan Dziurach i bp Teodor Martyniuk.
„Wraz ze wszystkimi biskupami, duchowieństwem i świeckimi, którzy są delegatami na Synod, będziemy modlić się razem z Ojcem Świętym i pracować nad tym, aby synodalna droga Kościoła powszechnego służyła odnowie życia chrześcijańskiego na całym świecie” – zapewnił zwierzchnik UKGK.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.