Abp Szewczuk: pragnienie jedności jest wpisane w tożsamość misji wschodnich Kościołów katolickich
16 listopada 2023 | 16:49 | mch | Lublin Ⓒ Ⓟ
– My chrześcijanie wierzymy we wcielenie, nie w ideę Boga, ale we wcielenie Syna Bożego. Ta potrzeba jedności jest pragnieniem samego wcielonego Boga. Takie samo pragnienie jedności jest wpisane w tożsamość misji wschodnich Kościołów Katolickich – mówił abp Swiatosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki w homilii podczas Liturgii sprawowanej w kościele pw. św. Jozafata w Lublinie.
16 listopada 2023 r. arcybiskup większy kijowsko-halicki wspólnie z abp Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim oraz abp Eugeniuszem Popowiczem, metropolitą przemysko-warszawskim, odprawili uroczystą Liturgię w kościele pw. św. Jozafata przy ul. Zielonej 3 w Lublinie. Wizyta ukraińskiego hierarchy, związana z obchodami 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza i 30-lecia erygowania parafii greckokatolickiej w Lublinie, stała się okazją do uroczystego przekazania lubelskiej świątyni na potrzeby katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
– Wspominając św. Jozafata pragniemy podpisać dzisiaj dokument o użyczeniu tego kościoła na potrzeby parafii greckokatolickiej w Lublinie. Wskutek barbarzyńskiego napadu Rosji na Ukrainę znacznie zwiększyła się obecność obywateli Ukrainy w naszym mieście. Obok zapewnienia uchodźcom miejsca godnego życia, warto również zatroszczyć się o ich potrzeby religijne. Niech to święte miejsce służy sprawowaniu Boskiej Liturgii oraz integrowaniu się wokół własnego języka i kultury – powiedział we wstępie Eucharystii abp Budzik.
W słowach skierowanych do wspólnoty ukraińskiej arcybiskup Szewczuk zapewnił o ciągłej pamięci cerkwi o swoich wiernych poza granicami ojczyzny. Jednocześnie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyraził wdzięczność za wszystkie wsparcie i solidarności wobec cierpiącej Ukrainy.
– Dla osób które przebyły do Lublina drzwi wielu plebanii, kościoła i wspólnot parafialnych zostały szeroko otwarte. Kościół lubelski raz z podległymi mu strukturami stał się ewangelicznym przykładem bezinteresownej służby wobec osób skazanych na nieistnienie i obdartych z godności. Nie sposób pominąć zaangażowania wszystkich lubelskich środowisk, działających na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego oraz w pomoc poszkodowanym – powiedział abp Szewczuk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.