Abp Szewczuk przedstawił papieżowi i biskupom sytuację na Ukrainie
25 lutego 2014 | 12:12 | kg (KAI/RISU) / br Ⓒ Ⓟ
O bieżącej sytuacji na Ukrainie poinformował papieża Franciszka arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk na posiedzeniu Rady Synodu Biskupów w dniach 24-25 lutego.Zwierzchnik grekokatolików podziękował Ojcu Świętemu za wsparcie i modlitwy za naród ukraiński. Ponadto w ostatnich dniach w bazylice św. Piotra odprawiono nabożeństwo o pokój i jedność tego kraju, a w cerkwi Świętej Sofii powstała ściana pamięci Bohaterów Majdanu.
Obrady, którym przewodniczył Ojciec Święty i w których uczestniczył także sekretarz generalny Synodu kard. Lorenzo Baldisseri, przebiegały pod hasłem „Wyzwania duszpasterskie rodziny w kontekście ewangelizacji”. Oprócz abp Szewczuka w pracach Rady wzięli udział inni jej członkowie, eksperci i konsultanci.
24 bm. w bazylice św. Piotra w Watykanie zwierzchnik UKGK przewodniczył nabożeństwu modlitewnemu w intencji pokojowej i „soborowej” (zjednoczonej) Ukrainy. Inicjatorką tego wydarzenia była ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Tetiana Iżewska przy aktywnym udziale ambasadora Polski Piotra Nowiny-Konopki i dyplomatów 10 innych krajów przy Watykanie oraz wspólnoty ukraińskiej w Rzymie.
Nabożeństwo do Matki Bożej odprawiono w symbolicznym dla Ukrainy miejscu bazyliki – przy jednym z bocznych jej ołtarzy, zwanym „ukraińskim”, a poświęconym św. Erazmowi, na którym znajdują się mozaiki przedstawiające świętych Włodzimierza i Olgę.
Na zakończenie uroczystości arcybiskup podziękował pani ambasador za jej inicjatywę oraz dyplomatom innych państw za ich udział. „W tych dniach Ukraina była niezwykle silnie zraniona i teraz powinniśmy wyleczyć rany nie tylko te cielesne, ale także duchowe naszego narodu. Słowa szczególnej wdzięczności zwierzchnik UKGK skierował do ambasadorów Polski, Francji i Niemiec, a więc krajów, dzięki którym podpisano układ pokojowy. „W najbardziej dramatycznych dniach zaostrzenia konfliktu wasi ministrowie byli na Ukrainie, nie opuścili naszego narodu w jego bólu i to, moim zdaniem, powstrzymało dalszy przelew krwi” – oświadczył władyka.
W dniach 25 i 26 bm. w ambasadzie Ukrainy przy Watykanie będzie wyłożona księga kondolencyjna.
Na terenie cerkwi Świętej Sofii (Mądrości Bożej) w Rzymie – głównej świątyni grekokatolików ukraińskich za granicą – powstała ściana pamięci Bohaterów Majdanu. Na jednym z murów rozwieszono zdjęcia poległych na kijowskim Majdanie Niezależności, tworząc w ten sposób swego rodzaju memoriał. 23 bm., po liturgii biskupiej abp Szewczuk wraz z grupą biskupów, księży i świeckich zapalili tam świeczki dla uczczenia pamięci niewinnych ofiar.
Ks. Marko Senehen, przewodniczący Towarzystwa „Święta Sofia”, powiedział, że ukraińscy migranci we Włoszech dołączyli się w ten sposób do modlitewnego uczczenia „najnowszych bohaterów Ukrainy”. A zwierzchnik UKGK nazwał zabitych na Majdanie „kwiatem narodu i bojownikami o wolność Ukrainy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.