Abp Szewczuk: w czasie wojny spieszmy się do sakramentu pokuty i pojednania
08 października 2023 | 14:52 | tom (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
„W strasznych okolicznościach wojennych prośmy Pana Boga o sakramenty miłosierdzia i miłości dla naszego ludu. Spieszmy się do sakramentu pokuty i pojednania, ponieważ za każdym razem, gdy wyznajemy nasze grzechy, pokonujemy grzech i zło we własnych sercach, a tym samym stajemy się nosicielami zwycięstwa Chrystusa wokół nas” – wezwał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odprawił 7 października Boską Liturgię przy grobie św. Jozafata w Bazylice św. Piotra z okazji rozpoczęcia roku akademickiego na rzymskich uczelniach.
W kazaniu arcybiskup pobłogosławił studentów z okazji inauguracji roku akademickiego zachęcając ich do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania i wezwał do modlitwy za ofiary rosyjskiego ataku terrorystycznego we wsi Hroza oraz za wspólnotę parafialną UKGK w Berysławiu w obwodzie chersońskim, która w tych dniach potrzebuje szczególnego wsparcia.
Abp Szewczuk podziękował ukraińskiej wspólnocie w Rzymie za to, że w jubileuszowym roku 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata, modlitwa UKGK jest stale słyszana przy jego relikwiach w Watykanie. „Tutaj modlimy się nie tylko do niego, ale i z nim za nasz naród, za nasz Kościół. Ta modlitwa jest źródłem odporności i siły dla naszego narodu w strasznych okolicznościach wojny” – zaznaczył.
Arcybiskup podkreślił, że liturgia, której przewodniczył dziś w Bazylice św. Piotra, jest błogosławieństwem dla ukraińskich studentów na początek nowego roku akademickiego na papieskich uczelniach w Wiecznym Mieście. „Prosimy Pana Boga, przez pośrednictwo św. Jozafata, o łaskę oświecenia Duchem Świętym dla naszych studentów, aby czas studiów był dla nich czasem wzrastania nie tylko w latach, w mądrości ludzkiej, ale także w łasce Ducha Świętego” – powiedział.
Komentując fragment Ewangelii mówiący o uzdrowieniu człowieka sparaliżowanego (Łk 5:17-26), kaznodzieja wskazał na dwa cuda – wewnętrzny i zewnętrzny – w historii uzdrowienia człowieka. Cud zewnętrzny to samo uzdrowienie, a cud wewnętrzny to cud przebaczenia i rozgrzeszenia. „Doświadczamy tego cudu uzdrowienia ludzkiej duszy, która następnie porusza i ożywia ludzkie ciało, za każdym razem w Świętej Tajemnicy Spowiedzi. Jest to cud Bożego przebaczenia, rozgrzeszenia, zwycięstwa nad własnymi grzechami, które dokonuje się przez słowo, mocą zmartwychwstałego Chrystusa w ciele Jego świętego Kościoła” – wyjaśnił abp Szewczuk.
Zauważył, że ta Ewangelia ujawnia jedną z cech służby św. Jozafata – był on „łowcą dusz”, ponieważ był gorliwym wyznawcą sakramentu pokuty i pojednania. Jozafat potrafił zostawić wszystko, zatrzymać się w środku podróży, stanąć na skraju drogi i wysłuchać spowiedzi człowieka oraz udzielić sakramentu Bożego przebaczenia.
„Niestety dziś w zlaicyzowanym świecie sakrament pokuty i pojednania jest prawie martwy. Mało kto dziś rozumie i uświadamia sobie moc Bożego cudu, który Pan Bóg chce nadal dokonywać w życiu współczesnego chrześcijanina. Dzisiaj wszyscy mówimy o drodze synodalnej, kiedy musimy „iść razem”. Ale jak może chodzić człowiek sparaliżowany? Tylko ten, kto doświadczył tajemnicy Bożego miłosierdzia, komu Pan Bóg osobiście powiedział: „Odpuszczają ci się twoje grzechy”, może wstać i razem z całym Kościołem iść ku pełni wzrastania w Chrystusie” – przekonywał zwierzchnik UKGK.
Poinformował, że 6 października, rozmawiał z ks. Ołeksandrem Bilskim z miasta Berysław w obwodzie chersońskim. Kapłan powiedział, że ich kościół i kuchnia parafialna, która żywiła ludzi, zostały zniszczone, a ludzie nie wiedzą, jak dalej żyć.
„Módlmy się dzisiaj za naszych braci i siostry na południu Ukrainy, za naszych parafian, którzy prowadzą tam front humanitarny. Niestety, wielu z nich zostało zabitych w ostatnich tygodniach. Módlmy się także za tych, którzy zostali zabici przez rosyjskich zbrodniarzy we wsi Hroza, rejonie kupiańskim, obwodzie charkowskim” – zaapelował abp Szewczuk i zwrócił uwagę na artykuł watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano zatytułowany „Senza pietà” („Bez miłosierdzia”), opisujący tragedię w obwodzie charkowskim.
Zwierzchnik UKGK zakończył kazanie słowami: „Święty Jozafacie, Ukraina krwawi. Ty, który przelałeś swoją krew za świętą sprawę jedności Kościołów, błagaj naszego Zbawiciela, aby namaścił i uleczył rany naszego narodu swoją boską krwią. Święty Jozafacie, módl się za nami do Boga!”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.