Abp Szewczuk w Lourders: Ukraina nie jest sama w tej walce. Nie sama! Nie sama!
05 listopada 2024 | 19:15 | tom | Lourdes Ⓒ Ⓟ
„To dla mnie szczególna, dana mi przez Boga okazja, by być tu dzisiaj, razem z wami, w Lourdes, świętym miejscu dla francuskich katolików i całego świata, pobłogosławionym obecnością Najświętszej Maryi Panny” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zakończył oficjalną wizytę we Francji, uczestnicząc w otwarciu zgromadzenia plenarnego francuskiego episkopatu w Lourdes.
W zgromadzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Francji bierze udział około 120 biskupów, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski we Francji oraz metropolita Demetriusz z Patriarchatu Konstantynopola.
„To dla mnie szczególna, dana mi przez Boga okazja, by być tu dzisiaj, razem z wami, w Lourdes, świętym miejscu dla francuskich katolików i całego świata, pobłogosławionym obecnością Najświętszej Maryi Panny” – powiedział na zakończenie wizyty, dodając: „Dziękuję Bogu i wam wszystkim za możliwość odwzajemnienia wizyty przewodniczącego waszej konferencji biskupów i jego pracowników tą wizytą wdzięczności. Dziękuję wam za to, że byliście jednymi z pierwszych biskupów Europy, którzy po wybuchu tej świętokradczej wojny nie tylko przybyli do nas do Kijowa, ale także otworzyli swoje serca, domy, kościoły, parafie i klasztory dla dziesiątek tysięcy Ukraińców uciekających przed wojną w waszym kraju”.
Zwierzchnik UKGK wyraził wdzięczność za niezwykłą manifestację solidarności z narodem ukraińskim, która trwa i rośnie każdego dnia. “Ta solidarność jest ludzka i chrześcijańska, społeczna i humanitarna, dyplomatyczna i informacyjna. W imieniu naszego Kościoła wyrażam głęboką wdzięczność wszystkim pracownikom i dobroczyńcom L’Œuvre d’Orient, a zwłaszcza księdzu prałatowi Pascalowi Golnishowi za jego liczne wizyty na Ukrainie, oddaną pracę i ogromną pomoc dla naszego kraju” – powiedział abp Szewczuk.
Abp Szewczuk wspomniał, że podczas spotkania z prezydentem Emmanuelem Macronem zapytał go: „Dlaczego stawiacie opór? W czym tkwi sekret odporności, odwagi i niezłomności Ukraińców?”. W odpowiedzi arcybiskup przekazał mu przesłanie od ukraińskiej młodzieży, która ponosi ciężar tej wojny, młodzieży, która dziś częściej uczestniczy w pogrzebach swoich rówieśników niż w weselach. „Mamy siłę, by stawiać opór, ponieważ istnieją wartości, bez których życie traci sens. Dla nas są to godność i wolność! Bez nich życie nie jest warte przeżycia!” – powiedział arcybiskup.
Podkreślił, że Ukraińcy mogą oprzeć się złu i nienawiści, ponieważ wierzą w Boga. „Żyjemy, ponieważ nie jesteśmy sami” – stwierdził abp Szewczuk.
Przypomniał wiekopomne słowa prezydenta Charlesa de Gaulle’a, skierowane do Francuzów na początku II wojny światowej: „Tak, jesteśmy schwytani przez siły wroga: zbrojne, lądowe, powietrzne… Czy to jednak oznacza, że ostatnie słowa zostały już powiedziane? Czy nadzieja musi zniknąć? Czy ta porażka jest ostateczna? Nie! Uwierzcie mi, mówię to znając fakty i mówię wam, że nic nie jest stracone dla Francji! Środki, które nas pokonały, mogą pomóc przybliżyć dzień zwycięstwa! Ponieważ Francja nie jest sama, nie jest sama, nie jest sama!”.
„Ukraina nie jest sama w tej walce. Nie sama! Nie sama!” – podsumował zwierzchnik UKGK.
Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulin-Beaufort, zauważył, że abp Szewczuk jest „głosem europejskiego sumienia” i podziękował mu za cotygodniowe wojskowe przemówienia do wiernych Kościoła. „To jest akt 'duchowego oporu’! Dobrze wiecie, że opór waszego narodu ma przede wszystkim wymiar i wartość duchową” – powiedział arcybiskup.
Przypominając historię, przewodniczący francuskiego episkopatu podkreślił, że UKGK był w stanie przejść przez straszne czasy prześladowań „dzięki swojej głębokiej duchowości i teologii, otwartej na Kościół powszechny”.
Ponadto abp Beaufort podkreślił, że moralna tradycja Kościoła i doświadczenie UKGK pozwalają nam uważnie demaskować ideologię „rosyjskiego świata”, która “służy jako pokarm i uzasadnienie dla całego dyskursu podboju i okupacji”.
„Jesteście równie biegli we wskazywaniu drogi do wewnętrznej edukacji moralnej społeczeństwa, która pozwoli nam żyć w społeczeństwach wolności, wzmacniając naszą wewnętrzną wolność, a nie pozwalając na odchodzenie od niej” – dodał.
Na koniec przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji zwrócił uwagę na działalność paryskiej eparchii św. Włodzimierza Wielkiego UKGK, na czele której stoi biskup Hlib Łonczyna. W imieniu biskupów francuskich wyraził poparcie dla zwierzchnika UKGK, jego osobistej misji i całego Kościoła.
Po spotkaniu odbyło się poświęcenie ikony Matki Bożej Zarwanickiej, która została ofiarowana rektorowi sanktuarium w Lourdes podczas jego wizyty na Ukrainie w związku z ogólnoukraińską pielgrzymką do Zarwanicy.
Abp Szewczuk przewodniczył Boskiej Liturgii
Z okazji otwarcia zgromadzenia plenarnego Konferencji Episkopatu Francji abp Szewczuk przewodniczył Boskiej Liturgii w Bazylice Różańcowej w Lourdes. Koncelebrowali z nim bp Hlib Łonczyna oraz biskupi i księża rzymskokatoliccy z całej Francji.
Podczas kazania abp Szewczuk podkreślił, że słowa Ewangelii o uczcie (Łk 14:15-24) są ikoną Królestwa Niebieskiego, do którego powołani są wszyscy ludzie. „Królestwo Boże to nie jedzenie i picie. To uczta prawdy, sprawiedliwości i pokoju” – zaznaczył.
Zauważył, że Kościół Chrystusowy również dziś wzywa ludzkość do uczty prawdy, sprawiedliwości i pokoju, ale nie wszyscy są gotowi odpowiedzieć na to wezwanie. W tym kontekście poruszył kwestię globalnych wyzwań, w szczególności wojny w Ukrainie. Podkreślił: „Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Ukraina wzywa ludzkość do sprawiedliwości, prawdy i pokoju”.
W szczególności abp Szewczuk zwrócił uwagę na fakt, że wiele państw, w obliczu trudności gospodarczych i politycznych, odrzuca to wezwanie. Zamiast tego Ukraina nadal mocno wierzy w siłę prawa międzynarodowego, które opiera się na zasadach prawdy, sprawiedliwości i pokoju. „Nasza Ojczyzna Ukraina wzywa was wszystkich!” – zaapelował.
Ponadto przypomniał, że 5 grudnia 2024 r. przypada 30. rocznica podpisania Memorandum Budapeszteńskiego, czyli momentu, w którym „Ukraina uwierzyła w siłę prawa międzynarodowego, które opiera się na prawdzie, sprawiedliwości i pokoju”, rezygnując z broni jądrowej na rzecz Rosji.
Na zakończenie zwrócił się do Najświętszej Maryi Panny: „Matko, dziękuję Ci. Wiem, że jesteś z nami. Wiem, że nie wojna, śmierć czy fałsz, ale pokój będzie miał ostatnie słowo w historii ludzkości”.
Boska Liturgia zakończyła się wspólną modlitwą za Ukrainę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.