Abp Szewczuk: z poświęcenia obecnych pokoleń powstanie nowa Ukraina
14 grudnia 2024 | 19:00 | tom | Kijów Ⓒ Ⓟ
“Możemy mieć nadzieję, że z poświęcenia obecnych pokoleń Ukraińców z woli Boga powstanie nowa Ukraina – powstanie jako owoc naszych wspólnych wysiłków i jako spełnienie naszej nadziei” – podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Orędziu na Rok Jubileuszowy 2025 odnosząc się do obecnej sytuacji zauważył, że „nasza chrześcijańska nadzieja nie jest próżna, ale opiera się na wierze w Boga, który wielokrotnie wyzwalał swój lud i przywracał sprawiedliwość na przestrzeni dziejów”.
Arcybiskup podkreślił, że „pomagając naszym bliźnim, ujawniamy naszą chrześcijańską istotę”. Służąc bliźniemu poprzez dobre uczynki, człowiek „powraca do największej prawdy o sobie jako umiłowanym dziecku Boga, stworzonym z miłości i powołanym do miłości”.
Abp Szewczuk zauważył, że we współczesnej historii chrześcijańska nadzieja przejawia się w nowy, czasem heroiczny sposób. “Jesteśmy świadkami chrześcijańskiej nadziei, gdy widzimy naszych najnowszych bohaterów, którzy każdego dnia idą na śmierć w imię miłości do Boga i Ojczyzny – nadzieja ma wtedy twarz wojownika. Kiedy widzimy lekarzy i ratowników medycznych, którzy każdego dnia leczą rany naszych ludzi, nawet jeśli wiedzą, że wojna może przynieść nowe jutro, nadzieja ma twarz lekarza. Kiedy widzimy energetyków i ratowników, którzy codziennie usuwają gruzy i pracują nad odbudową infrastruktury naszych miast i wiosek, nawet jeśli wiedzą, że jutro, być może, kolejny atak rakietowy zniszczy ich pracę, nadzieja przybiera twarz lekarza. Nadzieja przybiera także oblicze naszej młodzieży, która w środku wojny wie, jak kochać, tworzyć nowe rodziny i rodzić dzieci, choć ma świadomość, że należy do pokolenia, które częściej uczestniczy w pogrzebach swoich rówieśników niż w weselach” – czytamy w orędziu.
Zwierzchnik UKGK podkreślił, że chrześcijańska nadzieja jest „tajemnicą odporności i niezwyciężoności naszego narodu, który w środku wojny jest w stanie bronić wolności za cenę własnego życia, marzyć o lepszej przyszłości i budować lepszy świat dla swoich dzieci dzisiaj. A źródłem tej nadziei jest zmartwychwstały Chrystus, który w tym królestwie śmierci wskazuje nam na źródło życia wiecznego, które pulsuje w nas”.
„Dziś, gdy cierpimy z powodu okropności rosyjskiej agresji zbrojnej, musimy czerpać siłę i nadzieję z lekcji historii zbawienia i naszej historii narodowej, które przypominają nam, że Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu i że po próbach zawsze następuje odbudowa i odrodzenie” – stwierdził abp Szewczuk.
Zauważył, że „w kontekście obecnej rosyjskiej agresji, kiedy wielu z nas straciło domy, bliskich lub jest zmuszonych do życia pod okupacją, słowa apostoła Pawła nabierają szczególnego znaczenia: `Jezus Chrystus jest naszą nadzieją` (I Tym. 1, 1)”.
„Rok Jubileuszowy jest okazją do odnowienia naszej relacji z Bogiem, do pojednania z bliźnimi i z samym sobą. Odnawiamy naszą więź z Bogiem poprzez pokutę i intensywną modlitwę” – zaapelował zwierzchnik UKGK.
Podkreślił, że „prawdziwa solidarność polega na chęci wsparcia tych, którzy są nam bliscy i zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby złagodzić ich sytuację”. „Chrześcijańska miłość charakteryzuje się konkretnością. Tak jak każdy z naszych bliźnich jest konkretny ze swoimi codziennymi potrzebami i doświadczeniami, tak samo konkretna powinna być obecność Boga w naszych uczynkach miłosierdzia: nakarmić głodnego, dać pić spragnionemu, przyodziać nagiego, przyjąć obcego do domu, odwiedzić chorego i uwięzionego itp.” – wyjaśnił zwierzchnik UKGK.
Podkreślił, że „dziś każdy Ukrainiec, zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, powinien czuć obowiązek ofiarnej służby rannym żołnierzom i rodzinom, które straciły swoich bliskich na wojnie”.
„Musimy pamiętać o tych, którzy wrócili z wojny i doświadczają trudności w przystosowaniu się do życia w cywilu, zwłaszcza o rannych. Niech nasze wspólnoty parafialne staną się miejscem, gdzie znajdą zrozumienie, pomoc i wsparcie. Tylko w jedności i solidarności możemy przezwyciężyć trudności i stać się silniejszymi” – zaznaczył abp Szewczuk.
Zwierzchnik UKGK wyraził przekonanie, że „możemy mieć nadzieję, że z poświęcenia obecnych pokoleń Ukraińców z woli Boga powstanie nowa Ukraina – powstanie jako owoc naszych wspólnych wysiłków i jako spełnienie naszej nadziei”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.