Abp Takami: papież poruszony wizytą w miejscach zagłady
27 listopada 2019 | 13:19 | Beata Zajączkowska/vaticannews.va | Nagasaki Ⓒ Ⓟ
Franciszek wyznał, że po wysłuchaniu świadectw ludzi ocalałych z zagłady nuklearnej oraz odwiedzeniu Nagasaki i Hiroszimy jeszcze lepiej rozumie dlaczego rozbrojenie nuklearne jest tak ważne dla przyszłości ludzkości i pokoju na świecie. Papież rozmawiał o tym z przewodniczącym japońskiego episkopatu, którym jest abp Joseph Takami.
Metropolita Nagasaki podkreśla, że kwestia budowania pokoju i międzyludzkiego braterstwa jest dla Franciszka bardzo ważna. „Papież jest świadomy tego, że niekończący się wyścig zbrojeń na pewno nie da światu pokoju” – mówi abp Takami.
„Papież zostawił światu bardzo mocne przesłanie przeciwko broni nuklearnej. Jego słowa pozwoliły też lepiej zrozumieć realia naszego świata coraz mocniej naznaczanego kolejnymi wojnami i konfliktami. Wiemy, że są kraje, które stanowią realne zagrożenie ponieważ posiadają broń atomową. Franciszek podkreślił, że nie można mówić o budowaniu pokoju dopóki będzie istniała taka broń. To sprzeczność – mówi papieskiej rozgłośni abp Takami. – Koniecznie trzeba zrezygnować z dalszego zbrojenia. Wydaje się to proste, ale władze wielu krajów nie akceptują tej idei. Odejście od broni nuklearnej jest wyzwaniem, które ludzkość musi zrealizować”.
Abp Takami wskazuje, że papież był poruszony gościnnością Japończyków i różnorodnością tamtejszego Kościoła. „Jego słowa są dla nas impulsem do większej misyjności, do troski nie tylko o perfekcyjne struktury” – mówi abp Takami.
„Wizyta papieża przypomniała nam o konieczności ewangelizacji japońskiego społeczeństwa. Franciszek wskazał nam na znaczenie osobistego świadectwa, przypomniał, że chrześcijanie muszą autentycznie żyć wiarą w Chrystusa – mówi metropolita Nagasaki. – Zauważył, że musimy czynić miłosierdzie potrzebującym i tym wszystkim, którzy są opuszczeni i w japońskim społeczeństwie uważani za bezużytecznych”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.