Abp Tomasz Peta: uczymy się od Jezusa prawdziwej miłości, która nie może być tylko uczuciem
23 maja 2019 | 10:07 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Uczymy się od Jezusa prawdziwej miłości, która nie może być tylko uczuciem, fantazją” – powiedział w liturgiczne wspomnienie św. Rity w bydgoskim kościele św. Łukasza Ewangelisty abp Tomasz Peta.
Świątynia jest Diecezjalnym Ośrodkiem Kultu św. Rity, włoskiej augustianki, patronki spraw trudnych i niemożliwych. Od 2017 roku działa przy nim także Bractwo św. Rity, skupiające ponad pięćdziesiąt osób, w którego szeregi wstępują kolejni członkowie.
Arcybiskup Tomasz Peta zwrócił uwagę na istotę łączenia cierpień, chorób, codziennych trudności człowieka z cierpieniami samego Chrystusa. Dodał, że właśnie takim przykładem jest św. Rita. – Widzimy, jak wiele „marnuje się” cierpień, chorób, nieraz takich zwykłych przeciwności, które nas zaskakują. Dlaczego się „marnuje”? Ponieważ nie widzimy w tym żadnego sensu, dostrzegamy tylko zło, co jest błędnym myśleniem. Jeżeli jednak łączymy to wszystko z Jezusem, z Jego cierpieniem, ma to wartość zbawczą – podkreślił metropolita Astany w Kazachstanie, dodając, że człowiek pozostawiony sam sobie, gdy cierpi, skazany jest na pewien dramat.
Od momentu uroczystego wprowadzenia relikwii do kościoła św. Łukasza Ewangelisty w 2013 roku każdego 22 dnia miesiąca czciciele gromadzą się przy świętej, prosząc o dar wiary na każdy dzień swojego życia. Do liturgicznego wspomnienia wierni przygotowują się poprzez piętnaście czwartków, a krótko przed – odprawiają dziewięciodniową nowennę.
Mszę świętą, która jest kulminacyjnym i najważniejszym wydarzeniem, poprzedza zawsze specjalne nabożeństwo. Do tej pory wierni mogli usłyszeć tysiące intencji (przesyłanych na specjalny adres próśb, podziękowań) kierowanych do Boga za pośrednictwem św. Rity. – Zrobimy, co w naszej mocy, by było to miejsce znane, cenione i odwiedzane, a przybywający pielgrzymi, ucząc się przebaczającej miłości, wypraszali i otrzymywali Boże łaski przez wstawiennictwo św. Rity – dodała należąca do bractwa Małgorzata Szala.
Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie w gminie Cascia, zmarła 22 maja 1457 roku. Po śmierci zasłynęła natychmiast wieloma cudami. Ciało Rity – cudownie zachowane do dziś – umieszczono w szklanej trumnie w kościele w Cascii. Kanonizacji świętej dokonał w 1900 roku papież Leon XIII.
W dorocznych uroczystościach biorą udział wierni z różnych stron Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.