Abp Wiktor Skworc w Mielcu: Trzeba nam strzec skarbu wiary
21 września 2024 | 23:25 | eb | Mielec Ⓒ Ⓟ
– Trzeba nam strzec skarbu wiary i pobożności apelował w Mielcu arcybiskup katowicki senior Wiktor Skworc. W bazylice św. Mateusza została odprawiona Msza św. odpustowa. Abp Skworc zachęcał wiernych, by codziennie byli wierni jak Mateusz powołaniu, bo on był wierny aż do męczeństwa.
Nie zmarnujcie skarbu wiary prosił mieszkańców Mielca były biskup tarnowski i przypomniał list papieża Benedykta XVI z 2010 roku z okazji 225-lecia istnienia diecezji tarnowskiej. – Skarb wiary trzeba strzec dla następnych pokoleń, aby i one mogły cieszyć się uczestnictwem w dziejach zbawienia, poświadczonych przez tak licznych świadków – napisał wówczas papież.
Abp Wiktor Skworc zachęcał, aby dziś żyć ewangelią, dziś być wiernym przekazaniom, złożonym ślubom i zobowiązaniom wobec Boga i ludzi, a nie odkładać tej kwestii na jutro.
Kaznodzieja przypomniał słowa papieża Jana Pawła wypowiedziane 25 lat temu w Starym Sączu. Papież mówił wówczas, aby nie lękać się być świętym i uczynić nowe tysiąclecie erą ludzi świętych.
– Bracia i Siostry! Niech w tym dążeniu odwagi dodaje wam patron, św. Mateusz, który potwierdza prawdę, że u Boga nie ma ludzi przegranych. A u swoich współczesnych rodaków był przegrany i to z dwóch powodów: wykonywał zawód jakby z natury swej narażony na nadużycia, korupcję, był celnikiem, a jeszcze kolaborował, współpracował z rzymskim okupantem. Tymczasem został powołany przez Chrystusa z grona najmniej szanowanej warstwy ówczesnego społeczeństwa żydowskiego wprost od Jego „warsztatu pracy” w Kafarnaum– mówił w homilii.
Abp Wiktor Skworc wspominał, że będąc biskupem tarnowskim często odwiedzał Mielec. Jednym z ważniejszych wydarzeń był 2011 rok, kiedy to decyzją watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy władzy udzielonej jej przez Ojca Świętego Benedykta XVI, Matka Boża Nieustającej Pomocy została ustanowiona patronką Mielca. Natomiast 21 września 2006 roku kościół pw. św. Mateusza został ogłoszony bazyliką mniejszą. Argumenty za tym przemawiające zostały przedstawione Stolicy Apostolskiej i Ojcu Świętemu, który uznał, że temu kościołowi z racji historycznych i duszpasterskich należy się to szczególne wyróżnienie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.