Abp Wojda: Karmiąc się Eucharystią, uczymy się kochać jak Jezus
07 kwietnia 2023 | 12:00 | ks. Maciej Kwiecień | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
– Trzeba wejść duchowo w celebrację Eucharystii, to znaczy otworzyć się wewnętrznie na obecność Jezusa Chrystusa – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC na inaugurację Triduum Paschalnego w archikatedrze oliwskiej. Metropolita gdański przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej, której istotnym elementem jest obrzęd umycia nóg. To czytelny znak służby i bezgranicznej miłości.
W Wielki Czwartek wieczorem abp Tadeusz Wojda SAC sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze oliwskiej. Tym samym rozpoczęła się celebracja Triduum Paschalnego.
W homilii metropolita gdański podkreślił znaczenie misterium paschalnego, którego szczególnym wyrazem jest Eucharystia. – Jak tamtej nocy uczniowie, tak i my dziś jesteśmy zaproszeni, aby razem z uczniami i Jezusem zasiąść do Wieczerzy Pańskiej – mówił. Zwrócił uwagę, że Jezus, świadomy czekających go wydarzeń, chce pozostawić widzialny znak swojej obecności – Eucharystię. W tym celu użył chleba i wina, które stanowiły podstawowy pokarm człowieka. – Zwłaszcza chleb zapewniał człowiekowi możliwość przeżycia nawet w najtrudniejszych momentach. Największy głód człowieka dotykał, kiedy brakowało właśnie chleba – stwierdził hierarcha. Dodał, że obecnie mamy do czynienia z brakiem szacunku wobec tego podstawowego dobra. – Dzisiaj mamy przesyt dóbr i często ten chleb jest nieszanowany, wyrzucany na śmietnik a nawet pogardzany. Ale nawet, jeśli nierozsądni ludzie nie szanują chleba, on zawsze pozostanie symbolem życia i nadziei, dobra i miłości – podkreślił kaznodzieja.
Przypomniał, że podstawowy pokarm przemieniony przez Jezusa staje się również podstawowym, duchowym pokarmem człowieka wierzącego. – Karmiąc się nim, umacniamy się w wierze, nabieramy duchowych sił do codziennego zmagania się z trudnościami i osobistymi słabościami, uzbrajamy się w moc do walki ze złem, grzechem, który nas dotyka, nabieramy odwagi do mężnego dawania świadectwa naszej przyjaźni z Jezusem Chrystusem. Karmiąc się Ciałem i Krwią, uczymy się kochać jak Jezus, przebaczać jak Jezus i służyć drugiemu człowiekowi jak Jezus – wyjaśniał metropolita.
Nawiązując do wypowiedzi biskupa Fultona Sheena, zwrócił uwagę, że chleb przygotowany z pszenicy i wino wytłoczone z winogron stają się symbolem męki Jezusa, Jego ogromnego cierpienia i śmierci na krzyżu. – Spożywając ten chleb, stajemy się uczestnikami wydarzeń Wieczernika, Golgoty i krzyża. W ten sposób stajemy się częścią życia Jezusa Chrystusa – zaakcentował arcybiskup. Dodał, że poprzez uczestnictwo i spożywanie Eucharystii rodzi się między wierzącymi a Jezusem autentyczna miłość i jedność. – Tej miłości i jedności nie da się przeżywać na odległość, przez telewizję, czy przez radio. Msza św. telewizyjna czy radiowa jest tylko namiastką tego, co dzieje się w sercu człowieka, kiedy osobiście, na żywo spotyka Jezusa w Eucharystii – zaznaczył kaznodzieja. Przypomniał, że owocne uczestnictwo we Mszy św. wymaga odpowiedniego przygotowania, oderwania od codziennego zgiełku i zabiegania. – Trzeba wejść duchowo w celebrację Eucharystii, to znaczy otworzyć się wewnętrznie na obecność Jezusa Chrystusa, skierować wolę i myśli ku Niemu, wzbudzić chęć bycia razem z Nim, wyrazić gotowość przyjęcia Go do swojego serca – tłumaczył.
Na zakończenie podkreślił, że warunkiem godnego i owocnego przeżywania Eucharystii jest czystość duszy i ciała. – Czystość jest owocem pokory, uniżenia się przed Bogiem, całkowitego zawierzenia. Człowiek czysty, to ten, który znając swoje słabości, swoje niedoskonałości i swoje grzechy, nie ucieka od Boga, ale jak ewangeliczny celnik idzie do Boga i z pokorą prosi o ich wybaczenie. Człowiek czysty to ten, który podejmuje trud, aby się wyzwalać z wszelkiej niewoli grzechu, zwłaszcza ciężkiego, aby stawać się coraz bardziej wolny i w swej wolności kochać Boga i bliźniego – stwierdził. W tym kontekście dodał, że to właśnie umycie nóg symbolizuje nieskończoną miłość, którą Jezus napełnia nasze serce.
Przypomniał, że inaczej wyglądałoby życie osobiste, rodzinne i społeczne, gdyby wszyscy nieustannie karmili się Eucharystią. Dlatego też należy prosić o zdolność budowania na niej swojego życia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.