Abp Wojda: nie zgadzamy się, aby Chrystus w Eucharystii był poniżany
21 czerwca 2019 | 08:27 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Mówimy «nie», nie zgadzamy się, by Jezus Chrystus w Eucharystii był poniżany, chcemy powiedzieć «nie» tym wszystkim, którzy nie potrafią uszanować największej świętości, chcemy powiedzieć «nie» tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób tę świętość chcą nam odebrać” – powiedział na zakończenie obchodów Bożego Ciała w Białymstoku abp Tadeusz Wojda. Jak co roku na ogólnomiejskie uroczystości przybyło tysiące mieszkańców Stolicy Podlasia. Homilię wygłosił bp André Marceau, ordynariusz diecezji Nicea we Francji.
Metropolita białostocki przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest po to, by podziękować Bogu za Jego obecność w codziennym życiu, za Jego przyjaźń i miłość, ale również po to, by przepraszać Boga za wszystkie niewierności oraz za znieważanie Go, jakie ma miejsce w dzisiejszym świecie –„Jest to próba ponownego ukrzyżowania Go” – wskazywał.
Abp Wojda podkreślał, że Eucharystia to największy dar, jaki Bóg pozostawił człowiekowi. „Tylko Bóg w swojej wielkości mógł tak się uniżyć, aby pozostać z nami na zawsze pod postaciami chleba i wina. On chce nas karmić, umacniać i nieustannie przemieniać oraz sprawiać, byśmy czuli się świeci i wolni, byśmy czuli się dziećmi Boga” – mówił.
Arcybiskup dziękował białostoczanom za ich obecność na uroczystości Bożego Ciała. Podkreślił, że procesja „jest wyrazem żywej wiary i przynależności do Jezusa.
Jest oddaniem czci Bogu, podziękowaniem za Jego obecność, i wyrażeniem pragnienia, by zabrać Go w naszą codzienność, do naszych rodzin, miejsc pracy, wspólnot”.
„Chcemy Go zabrać z sobą, gdyż wiemy, że On jest naszym najwierniejszym przyjacielem” – dodał.
Podczas homilii bp bp André Marceau przypomniał, że wierzący w Chrystusa są ludem „wędrującym ze swoim Pasterzem, ludem Bożym w drodze”. Potwierdzeniem tego jest procesja Bożego Ciała.
„Każdego dnia jesteśmy chrześcijańskim ludem w drodze, ochrzczeni i będący w Kościele, wędrujemy ścieżkami naszego życia, wsłuchując się i karmiąc Tym, który jest Chlebem Słowa i Chlebem Eucharystii. Żywimy się przy stole samego Boga” – mówił ordynariusz diecezji Nicea.
Wskazywał, że Eucharystia buduje jest jedność z Chrystusem i między wiernymi, a jednocześnie daje siłę do dzielenia się z innymi Bożą miłością. „Pan Jezus ofiarowuje się ciągle za nas i wzywa nas do tego, byśmy i my ofiarowywali Go jako pokarm naszym współbraciom, nam wszystkim, jako chleb z nieba, którym się dzielimy. Niech dzieje się cud rozmnożenia chleba” – podkreślał.
Nawiązując do Ewangelii o rozmnożeniu chleba przez Jezusa na pustkowiu, przestrzegał przed postawą zamykania się i pozostawania tylko w swoim otoczeniu. Postawę taką nazwał „brakiem misyjnej nadziei” i stwierdził, że prowadzi ona do „umierania”. „Brak misyjnej nadziei jest poważnym zaniedbaniem. Zapominamy bowiem, że Kościół nie żyje sam dla siebie, ale żyje po to, by głoszone było Królestwo Boże i przyjęte, jako prawdziwe i osobiste doświadczenie” – wskazywał.
Bp Marceau podkreślał, że Eucharystia „wzywa do dzielenia się Chrystusem i jest ciągłym wołaniem o otwarcie, o ducha misyjnego w Kościele, otwarcie się na radość Ewangelii, na służbę naszym braciom i siostrom”. Misją wierzących i zadaniem wspólnoty Kościoła we współczesnym świecie jest stawanie się świadkami Chrystusa ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego oraz służba bliźnim. Konsekwencją dzielenia się z innymi miłością Boga jest – zdaniem biskupa – służba. Jej wyrazem jest otwarcie na wszystkich ludzi, na dzieci i młodzież oraz dawanie im możliwości przeżycia spotkania z Chrystusem żyjącym.
Hierarcha wskazywał, że Eucharystia nie jest tylko zwyczajem ograniczającym się do uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. „Jest ona źródłem, darem Boga ciągłe nowym i ożywiającym. Eucharystia usposabia nas do miłości stopniowo, z dnia na dzień” – stwierdził i dodał, że ona również stopniowo przemienia człowieka i jednoczy ludzi między sobą.
Zachęcał do modlitwy za kapłanów, którzy są sługami tego sakramentu, aby byli szczęśliwi. „Niech ich radość będzie służbą jednoczącą wszystkich z Ciałem Chrystusa, niech będą Pasterzami miłości skierowanej do wszystkich ludzi, a prawda ich braterskiego życia i świadectwo ich postępowania niech objawiają miłość Tego, który powołał ich do służby dla Jego żywego Ciała. W swojej posłudze współdziałają oni w rozbudzaniu siły tej miłości w naszym świecie pełnym złudnych nadziei” – mówił.
Mszę św. przed archikatedrą koncelebrował bp Henryk Ciereszko, uczestniczyli członkowie Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, profesorowie i alumni Seminarium Duchownego, siostry zakonne, parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnych władz.
Po zakończeniu liturgii droga procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy prowadziła tradycyjnie przez centrum miasta, od archikatedry do kościoła św. Rocha. Przy każdym z ołtarzy diakoni odśpiewali fragment Ewangelii. Do procesji dołączali również wierni oczekujący wzdłuż trasy.
W czasie gdy procesja przechodziła obok cerkwi św. Mikołaja, rozbrzmiały dzwony tejże świątyni, a arcybiskup metropolita uczynił znak krzyża Najświętszym Sakramentem.
Uroczystość zakończyło wspólnie odśpiewanie hymnu „Te Deum” oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielone przez arcybiskupa metropolitę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.