Abp Wojda: pusty grób uwalnia od fałszywego obrazu Boga
20 kwietnia 2019 | 23:33 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Pusty grób otwiera przestrzeń przed każdym, kto pragnie wyzbyć się fałszywego obrazu Boga uformowanego na miarę człowieka i doświadczyć Zmartwychwstania Pana. W pustym grobie nie ma nic do oglądania, jest tylko Słowo, które do nas mówi, które pragnie być przyjęte i które pragnie wydać owoc w naszym życiu” – mówił abp Tadeusz Wojda podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej w białostockiej bazylice archikatedralnej.
W homilii metropolita białostocki podkreślał, że tajemnica zmartwychwstania Chrystusa jest tak wielka, że człowiek wobec niej pozostaje bezradny. Nie można jej zrozumieć bez wiary. Z czysto ludzkiego punktu widzenia, wobec tak wielkiej tajemnicy człowiek jest bezradny. „Po ludzku to, co umarło przestało istnieć, ale nie po Bożemu. Bóg, Pan życia i śmierci, działa inaczej” – mówił.
Odwoływał się do Ewangelii, która w świetle Starego Testamentu pomaga zrozumieć, że Jezus musiał cierpieć, aby mogło dokonać się odkupienie człowieka i nowe pojednanie z Bogiem, a śmierć Jezusa była konieczna, aby mógł ją pokonać i objawić swoją Bożą moc.
„Choć śmierć stawia ludzkiemu życiu granicę, Bóg otwiera nowe perspektywy. Wobec ta wielkiej rzeczywistości człowiek często jest bezradny, dlatego że w swojej mentalności chętniej zatrzymuje się i koncentruje na śmierci, a nie stara się natomiast przeniknąć poza nią. Do tego potrzeba wiary. Wiara pozwala wznieść się w górę i zobaczyć inne horyzonty, które kreśli Bóg. Horyzonty nie te ograniczone ludzkimi możliwościami, ale te kreślone przez zmartwychwstałego Pana, które sięgają nieba” – wskazywał hierarcha.
Stwierdził, że człowiek, który patrzy tyko na ziemię, nie jest w stanie ich dostrzec. Potrzebne jest spojrzenie w górę, aby je zobaczyć, a żeby nam w tym pomóc, Bóg posyła zwiastunów dobrej nowiny. „Tak było w przypadku niewiast, które zasmucone i zapatrzone w dół usłyszały słowa dwóch mężczyzn w lśniących szatach: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; Zmartwychwstał»”.
Arcybiskup przypomniał dalej, że to pytanie postawili niewiastom wysłańcy Boży, postawił je również uczniom uciekającym do Emaus Pielgrzym, który do nich się dołączył i wyjaśniał im Pisma, a Jezus uczniom w Wieczerniku.
„To samo pytanie stawia Zmartwychwstały Pan nam wszystkich, dlaczego wciąż z taka uporczywością szukamy żyjącego wśród umarłych?” – zauważył.
„Łatwiej jest nam szukać żyjącego wśród umarłych, ale przecież Bóg nie po to posłał swojego Syna, abyśmy pozostawali w mocy śmierci, lecz abyśmy żyli nowym życiem (…). Życie wiecznie nie jest innym życiem, które rozpoczyna się dopiero po śmierci, ale jest nową relacją miłości między nami z Panem, której śmierć nie ma mocy zniszczyć” – mówił.
Abp Wojda podkreślał, że celebracja Wigilii Paschalnej prowadzi do nowego życia, życia w Jezusie zmartwychwstałym. Dlatego zmartwychwstania nie można więc uznawać jedynie za wydarzenie z przeszłości, „zmartwychwstanie dotarło do nas i nas przeniknęło”.
Zdaniem arcybiskupa, doświadczenie niewiast jest dla nas przestrogą, „abyśmy nie próbowali balsamować Jezusa w naszym życiu, ale, doświadczywszy sami Jego zmartwychwstania, nieśli tę dobrą nowinę innym”.
„Spotkanie niewiast z Jezusem spontanicznie przerodziło się w misję niesienia innym orędzia o zmartwychwstaniu. Zrodziła się w nich potrzeba opowiedzenia Apostołom i uczniom Jezusa o tym, co zobaczyły. To dzięki ich słowom Piotr i Jan sami udali się do grobu, aby osobiście przekonać się o wszystkim. Piotr schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. Dla Niego był to początek nowej wiary paschalnej, z której będą czerpać Apostołowie i cały Kościół” – mówił.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się przed archikatedrą, gdzie arcybiskup poświęcił ogień. Od niego zapalony został paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, który uroczyście wniesiono do świątyni.
Po homilii abp Wojda pobłogosławił wodę chrzcielną, a uczestnicy liturgii odnowili przyrzeczenia chrztu św. Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna wraz z Komunią św., która zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i słowami rozesłania, wzbogaconymi dwukrotnym radosnym „Alleluja”.
Jutro o godz. 6.00 metropolita białostocki będzie przewodniczył Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną. Po Mszy zasiądzie do śniadania wielkanocnego z osobami samotnymi i potrzebującymi, których swoją opieką otacza Caritas Archidiecezji Białostockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.