Abp Wojda: siły dawnego systemu zagrażają dziś narodowi, rodzinie i Kościołowi
14 września 2020 | 03:00 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Gromadzimy się tu w sanktuarium sokólskim, aby budować naszą pamięć duchową i historyczną, ale też aby budować naszą jedność polską i narodową, poszukując prawdy historycznej i wzajemnie sobie przebaczając” – mówił metropolita białostocki Tadeusz Wojda w kolegiacie sokólskiej podczas Mszy św. w 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Przestrzegł też, że „siły dawnego systemu, przefarbowane na różne odcienie” zagrażają dziś narodowi, rodzinie i Kościołowi
W homilii metropolita białostocki zaznaczył, iż ziemia sokólska była żywym świadkiem tych wydarzeń, czego namacalnym znakiem jest przykościelna mogiła pięciu Peowiaków z 1918 r. oraz mogiły 38 Strzelców Podhalańskich (znajdujące się na cmentarzu parafialnym), którzy w czasie Bitwy Niemeńskiej zginęli z rąk bolszewików, broniąc wolności Ojczyzny.
Abp Wojda nakreślił również tło historyczne Bitwy Niemeńskiej, kiedy to wojska sowieckie po swojej klęsce na przedpolach Warszawy wycofały się na przedpola Grodna, wzdłuż rzek Niemen i Świsłocz, oraz dalej na południe. Zaakcentował bohaterski, wyprzedzający atak polskich wojsk z 20 września 1920 r., który był początkiem krwawych walk, obejmujących swoim zasięgiem tereny całego powiatu.
Arcybiskup podkreślił, że rocznice narodowe są doskonałą okazją do refleksji i modlitwy. „Wszystkim nam dziś trzeba starać się należycie zrozumieć naukę płynącą z ciężkich doświadczeń naszej przeszłości i angażować się odważnie w dzisiejsze sprawy Ojczyzny, która przecież jest naszym wspólnym, zbiorowym wysiłkiem” – wskazywał duchowny.
Metropolita białostocki zachęcał zgromadzonych do podjęcia wysiłku budowania niepodległej i sprawiedliwej Rzeczpospolitej, która na swojej drodze napotyka coraz to nowsze, bardziej zakamuflowane zagrożenia. „Siły dawnego systemu, przefarbowane na różne odcienie, nowe ideologie importowane z zagranicy i za zagraniczne pieniądze są wielkim zagrożeniem dla narodu, rodziny i Kościoła. Pomijają zasady i wartości oraz dobro Ojczyzny” – powiedział kaznodzieja. Jak dodał „są sytuacje, w których jak prymas kard. Stefan Wyszyński musimy powiedzieć: «Non possumus» – nie możemy się zgodzić. Pamiętamy też dobrze słowa, które za Ewangelią powtarzał bł. ks. Jerzy Popiełuszko: «Zło dobrem zwyciężaj!»” – mówił hierarcha.
Podsumowując,zachęcał zgromadzonych do tego, aby w ufnej modlitwie polecali Bogu, przez ręce Maryi, sprawy naszej Ojczyzny, aby ofiara walczących o jej niepodległość, szczególnie podczas Bitwy Niemeńskiej nie była nigdy zmarnowana.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapelani służb mundurowych, przedstawiciele Prezydenta RP, władz państwowych, posłowie, senatorowie, władze wojewódzkie i samorządowe, władze powiatu sokólskiego i gminy Sokółka, Wojsko Polskie, służby mundurowe, harcerze, grupy rekonstrukcyjneo oraz liczne poczty sztandarowe.
Po zakończonej Eucharystii zebrani udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie po licznych przemówieniach przedstawicieli władz oraz wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego odsłonięto pamiątkową tablicę, upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.
Na koniec zebrani, przy akompaniamencie orkiestry, śpiewali pieśni patriotyczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.